Atom ve molekül fiziğinde etkin ve hızlı programlama yöntemleri ve slater tipi orbital bazında örtme integraline uygulanması
The efficient and fast programming methods in the atom and molecular physics and it is application to the overlap integrals over slater type orbitals
  1. Tez No: 411420
  2. Yazar: ENGİN KARAARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR MEHMETOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Çok elektronlu atom ve moleküllerin fiziksel ve kimyasal özelliklerinin incelenmesinde Schrödinger denkleminin çözümü mümkün olmadığı için değişik yaklaşık yöntemler kullanılır. Bu yaklaşım yöntemleri içerisinde en yaygın kullanılanı Hartree-Fock-Roothaan (HFR) yaklaşımıdır. HFR denklemi çözülerek sistemin fiziksel özelliklerinin hesaplanabilmesi için, Slater tipi atom orbitalleri (STO) önemli rol oynamaktadır. STO bazındaki çok merkezli moleküler integrallerin hesaplanması Örtme integraline indirgenmektedir. Bu çalışmada Guseinov' un oluşturduğu analitik formül kullanılarak Örtme integrallerinin hızlı ve hassas hesaplanması için bilgisayar algoritması geliştirilmiştir. Örtme integralinde ortaya çıkan yardımcı fonksiyonların daha hızlı hesaplaması için yeni bir programlama yöntemi geliştirildi. Alınan sonuçlar literatürle karşılaştırılarak yeni oluşturulan programlama yöntemine göre Örtme integrallerinin daha hızlı hesaplandığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Because of the solutions of Schrödinger equation are not possible for examining physical and chemical properties of multielectron atoms and molecules, different approximate methods have been used. HFR approximation is the most commonly used one in these approximate methods. To determine the physical properties at the system by soluting HFR equations, Slater type atomic orbitals have an important role. On the basis of STO, the calculation at multicenter molecular integrals reduces to the overlap integrals. In this study a computer algorithm has been developed to fast and accurate calculation of overlap integrals. By using Guseinov's analytical formules. To faster calculations of the auxiliary functions arising in overlap integrals, new programming method has been advanced. By comparing the calculation results with literatüre. It is seen that using new constructed programming method, the overlap integral has been calculated more faster.