Tokat şartlarında kentsel atıkların biyogaza dönüştürülmesi ve elektrik üretimi
Tokat conditions, urban waste, to be converted i̇nto bi̇ogas and electrecitiy production
- Tez No: 411421
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Sanayi ve tarımsal işletmelerin üretim maliyetleri içerisinde en büyük payı enerji kalemi oluşturmaktadır. Artan bu enerji ihtiyacının, belli başlı sermaye sahipleri ellerinde tekelleşmiş, rezervleri azalan ve fiyatları sürekli artan fosil kaynaklı enerjilerden karşılanması ekonomik ve güvenirli olmamaktadır. Sanayi ve tarımsal işletmelerin ucuz, sürdürülebilir, arz güvenirliği sağlanmış alternatif enerji kaynaklarına yönelmeleri zorunlu hale gelmiştir. Alternatif enerji kaynaklarından biyogaz, Organik maddenin her türlüsünün değerlendirilebilindiği bir teknoloji olmasından dolayı öne çıkmaktadır. Özellikle organik materyale yakın tarımsal işletmelerin ihtiyaç duydukları enerjiyi biyogazdan sağlamaları üretim maliyetlerinin düşürülmesi açısından önem arz etmektedir. Biyogazın yüksek verim ile işletilmesi için; enerji çevrim verimi yüksek, elektrik ve ısı enerjisinin birlikte üretildiği kojenerasyon sistemlerinde kullanılması gerekir. Yaptığımız çalışmada, Biyogazdan elektrik ve ısı üretmek amacıyla, Tokat Belediyesi Atık Su Arıtma Tesisinde üretilen biyogaz yine aynı kampuste bulanan kojenerasyon sisteminde kullanılmış elektrik ve ısı birlikte üretilmiş, Biyogazın elektrik ve ısıl değerleri hesaplanmıştır. 1 m3 biyogazdan 2,757 kWh elektrik enerjisi üretilmiştir. Aynı şekilde elektrik enerjisi ile beraber 1 m3 biyogazdan 1,936 kWh Isıl enerji kazanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy item constitutes of industry and agricultaral enterprises in production costs the largest share. Increasing of the energy needs in the hands of monopolized major capital owners, decreasing reserves and to meet the ever-increasing prices of fossil energy is not the economic and production reliability. Industrial and agricultural enterprises, cheap, sustainable and reliability of supply provided they turn to alternative energy sources has become mandatory. Biogas is one of the alternative energy resources, stand out due to a technology of all kinds of organic matter can be assessed. Especially organic material near agricultural enterprises, they need to provide energy from biogas is important to reduce production costs. To operate with high efficiency biogas, must be used the energy conversion effiency is high, the electricity and heat energy is produced with The cogeneration system. 2,757 kWh of electrical energy is produced from 1 m3 of biogas. In the same way, electrical energy together with, 1, 936 kWh of heat energy is produced from 1 m3 of biogas.