Kapakla sürülen dikdörtgnsel ve yarım halka tipi kavitelerde stokes akış
Stokes flow in lid-driven rectangular and annular cavities
- Tez No: 411470
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİS BİLGİL, DOÇ. DR. AYDIN KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez çalışmasında endüstrinin bir çok alanında yararlanılan bazı kavite akış problemleri ele alındı. Dikdörtgensel ve yarım halka şeklinde geometriye sahip ve tek yada çift kapakla sürülen kavitelerdeki iki boyutlu Stokes akış düşünüldü. Tez dört bölümden oluşmakta olup birinci bölümde temel kavramlar, denklemler ve tanımlar verildi. ˙Ikinci bölümde, bir yada iki duvarının hareketli ve karşılıklı yan duvarların birer serbest yüzey oldu˘gu dikdörtgensel kavite içerisinde akış yapıları incelendi. Kavite görünüm oranı ve kapakların hızlarının akış yapıları üzerindeki etkileri araştırıldı. Üçüncü bölümde ise eş merkezli iki daire arasında kalan yarım halka şeklindeki kavitelerdeki akış yapıları ve çatallanmaları incelendi. Yine görünüm ve kapakların hız oranlarının akış üzerine etkisi gösterildi. Dördüncü bölümde ise, yine eş merkezli iki daire arasında kalan bölgeden alınan çeşitli kesitler içerisindeki stokes akış yapısı incelendi. Kavite açısının eddy oluşum mekanizmasına etkisi gösterildi.
Özet (Çeviri)
In this study, some of cavity flow problems which are used in many areas of the industry are discussed. Two-dimensional Stokes flow in single or double lid driven rectangular and semicircular shaped cavity is cosidered. The thesis consist of four sections. In the first section, general concepts, equations and definitions which will be used in thesis, are introduced. In the second section, flow structure are analyzed in a rectangular cavity formed by a pair free surface and one or two moving lids. In the third section, flow structure and their bifurcations are analyzed in annular cavity between two concentric circle. Effects of aspects and speed ratios of moving lids on the flow structures are shown. In the fourth section, Stokes flow structures in various sections from the region between two concentric circles are investigated. Effects of cavity angle on the mechanism of eddy genesis are obtained.