İnce yassı dairesel lazerler
Thin disc lasers
- Tez No: 411469
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHAN DAVARCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, ince yassı dairesel lazer teorisi ve ince yassı dairesel lazerlerinin günümüze geliş durumu araştırılmıştır. Bunlar hakkında bilgi toplanmış ve bu bilgi derlenmiştir. Daha sonra, derlenen bu bilgi kullanılarak ince yassı dairesel lazer yapılarına bakılmıştır. İnce yassı dairesel lazerlerde; lazer etkin maddesi, klasik katı hal lazer yapılarında çubuk biçiminde iken bu yapıda ince disk biçimindedir. Bu lazerlerin temel prensibi, ince ve disk şeklinde olan etkin ortamın bir yüzü üzerinden soğutulmasına dayanır. Burada eş zamanlı olarak soğutulmuş yüzey, rezonatörün hareketli veya son aynası olarak kullanılmaktadır. Pompalama işleminde açığa çıkan ısı, diskin bu yüzü üzerinden uzaklaştırılır. Bu yüzey soğutması sıcaklık değişim hızını ve ışın yayılımı yönünde enine faz bozulmasını en aza indirgemekte ve bu da yüksek ışın kalitesine neden olmaktadır. Pompa ışını etkin ortamı eğik bir açı ile hedef alır ve yarı sonlu pompalama düzeninde kullanılabilmektedir. Kristalin kalınlığına ve katkılama düzeyine bağlı olarak pompa ışını etkin ortam üzerinden soğurulmaktadır. Verim artışı, lazer diyotların daha iyi ışın kalitesi ve daha yüksek miktarda pompa ışın geçişi ile sağlanabilmektedir. Isının neden olduğu gerilim, etkin ortamdaki şekil değişiklikleri ve ısıl lens gibi etkilerden dolayı önem kazanır. Bu durumların detayları tartışılmış, uyarma etkileşimi, kazanç, pompa ışın soğurması gibi sonuçlar belirlenmiştir. İnce yassı dairesel lazer; eş zamanlı olarak yüksek güç, yüksek verimlilik ve mükemmel ışın kalitesi ile diyot pompalı katı hal lazerleri oluşturmayı sağlayan yenilikçi bir kavramdır. Türkiye'de ince yassı dairesel lazerleri üzerine yapılacak çalışmalar için bir ön araştırma niteliğindeki bu çalışmada; kurulum ve işletmesi kolay olan yüksek güç lazerleri için, ince yassı dairesel lazer tasarımının potansiyeline ve bu lazer yapısının bilimdeki yerine dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the theory and progress of the thin disc lasers have been reviewed. A lot of information has been collected and this information has been arranged. Then, using this information the structure of these lasers examined. In the thin disc lasers, while laser active compenent in the classical solid state laser is rod like, is thin disc in this structure. Fundamental principle of these lasers lies in that one surface of thin and disc shaped medium is cooled. And the same surface is simultaneously used as dynamic and/or last mirror of a resonator. Heat generated during the pumping is removed from this surface of the disc. This surface cooling results in minimalize the heat change and transversal phase distortion in light propagation direction that results in extraordinary light quality. Pump targets the light at an inclined position in the dynamic medium and could be used in a semifinite pumping order. Depending on the thickness of the crystal and on the level of doped contribution, pump radiation is absorbed from the active media. Increase in efficiency can be provided by the enhanced light quality laser diodes and higher amount of pump light passage. Potential generated by the heat is important due to the deformations in the active medium and thermal lens effect. These situations are discussed in detail and consequences such as excitation interactions, gain, and pump light absorption were determined. Thin disc laser is an innovative notion which can simultaneously provide high power, high efficiency, and good beam quality with diode pump solid state lasers. This is preliminary study on the thin disc lasers for future researches in Turkey to draw attention at science to this particular laser that is potentially easy to set up and operation for high power lasers.