Probleme dayalı öğrenmenin Anadolu Liselerindeki matematik dersinde öğrencilerin başarılarına ve davranışlarına etkisi
The effect of problem based learning on students' achievements and behaviors in Mathematics in Anatolian High Schools
- Tez No: 411476
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEVSER ÖZDEN KÖKLÜ, YRD. DOÇ. DR. EMRE EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, İstatistik, Education and Training, Mathematics, Statistics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Eğitimde, özellikle bilimde, problemlere dayalı yeni etkili teknikler öğrencilerin başarıları için çok önemli araçlardır. Problemlere dayalı bu teknikler, Matlab ve SPSS gibi bilgisayar programlarının kullanımında önemlidirler. Bu tezde, Türkiye'de ortaöğretim hakkında yeni tekniklerle ilgili orijinal veri kullanılacaktır. Veriler regresyon-korelasyon, genel lineer model ve kümeleme analizi yöntemleriyle incelenecektir. Probleme dayalı öğrenmenin ortaöğretim anadolu liseleri 9. sınıf matematik dersindeki kümeler konusunda öğrencilerin akademik başarılarına ve matematik dersine ilişkin davranışlarına etkisini araştırmaya yönelik bu çalışma, deneme modellerinden“ön test-son test kontrol gruplu”deney desenine göre gerçekleştirilmiştir. Ön test-son test kontrol gruplu deney deseninde biri deney diğeri kontrol grubu olmak üzere yansız atama yöntemiyle iki grup oluşturulmuş; iki grupta da deney öncesi ve sonrası ölçmeler yapılmıştır. Örneklem olarak, 2012–2013 öğretim yılının birinci döneminde Yedikule Anadolu Lisesi'nde 9-B ve 9-C sınıflarına devam eden öğrenciler seçilmiştir. Deney ve kontrol gruplarının belirlenmesinde, yansız atama yöntemi benimsenmiştir. 9-B ve 9-C sınıfları arasında kura çekilmiş ve çekilen kura sonucunda 9-C kontrol sınıfı, 9-B de deney sınıfı olarak belirlenmiştir. Deney grubu olan 9-B'de 29 öğrenci, kontrol grubu olan 9-C'de 24 öğrenci mevcuttur. Bu sınıfların matematik öğretmeni ve ayrıca 9-B'nin sınıf rehber öğretmeni araştırmacının kendisidir. 9-B sınıfında 9 öğrenci, 9-C sınıfında 4 öğrenci başarı testine katılmadığından her iki sınıfta 20 kişi olmak üzere toplam 40 öğrenci denkleştirilmiştir. Deney grubundaki 20 öğrenciye probleme dayalı öğrenme, kontrol grubundaki 20 öğrenciye öğretmen merkezli öğrenme uygulanmıştır. Uygulamadan önce gruplara ön test olarak davranış ölçeği ve hazırlanan başarı testi yapılmıştır. Uygulama bitiminde gruplara davranış ölçeği ve başarı testi son test olarak uygulanmıştır. Sonuç olarak probleme dayalı öğrenme yönteminin, öğretmen merkezli geleneksel öğrenme yöntemine göre ortaöğretim anadolu liseleri 9. sınıf matematik dersindeki kümeler konusunda öğrencilerin akademik başarılarını ve matematik dersine ilişkin davranışlarını anlamlı derecede olumlu etkilediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In education, particularly in science, the problems are very important tools for the success of the students based on the new effective techniques. These techniques are based on the problems, the use of computer programs such as Matlab and SPSS are important. In this thesis, the original data will be used on new techniques of secondary education in Turkey. Data regression-correlation, general linear model and cluster analysis methods will be examined. Problem-based learning in secondary education anatolian high schools 9th grade students' academic achievements in math class sets, behaviors, and attitudes related to mathematics, this study aimed to study the effect, the experimental model“pre-test-post-test control group”test was carried out by design. One of the pre-test and post-test control group experimental design with experimental and a control group formed two groups, including the method of randomly assigning the two groups, measurements were made before and after the experiment. In the sample, the first semester of the academic year 2012-2013 Yedikule Anatolian High School, 9-B and 9-C have been selected students who attend classes. The determination of the experimental and control groups, randomly assigning method is adopted. 9-B and 9-C are made lot among classes and 9-C as a result of the draw taken in the control class, the test type 9-B, respectively. 9-B which is experimental group has 29 students; 9-C which is control group has 24 students. The researcher is math teacher of these classes and also guidance counselor of 9-B. Because of lacking of 9 students in 9-B and 4 students in 9-C during achievement pre-test, it was balanced as total 40 students. 20 students in the experimental group problem-based learning, applied to the control group of 20 students from teacher-centered learning. Prior to application, the attitude scale and prepared an achievement test groups were pre-tested. At the end of application, achievement test and attitude scale were applied to groups. As a result, problem-based learning method, the method of traditional teacher-centered learning in secondary education 9th grade students' academic achievement in grade math class sets, behaviors, and attitudes toward mathematics were significantly positive effect.