Bose-Einstein yoğuşmasında düzgün doğrusal olmayan davranışların incelenmesi
Investigation of nonlinear behaviours in Bose-Einstein condensation
- Tez No: 411501
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYBERK YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışmasında, bikromatik potansiyel altındaki bir boyutlu GP denkleminin boyutsuzlaştırma işlemi yapıldıktan sonra nümerik çözümleri incelenmiştir. Nümerik çözümlerinden elde edilen sonuçlar ile faz portreleri inşa edilmiştir. Faz portrelerinden yararlanılarak farklı sistem parametreleri için Poincarè kesitleri ve uzaysal evrimleri elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlar yorumlanarak sistemin sergilediği düzenli ve kaotik davranışlar sınıflandırılmıştır. Böylece sistem dinamiği parametreler ve çözümler arasında bağlantı kurularak incelenmiştir. Elde edilen önemli sonuçlardan bir tanesi süper akışkan fazında belli parametre değerleri için şok dalgasına benzer bir yapının elde edilmesi olmuştur. Ayrıca düzenli ve kaotik davranışın desteklenmesi için seçilen birer sonuç için kuvvet spektrumu çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the numerical solutions of Gross-Pitaevskii equation for a bichromatic potential after a making this equation dimensionless were investigated. With the help of results obtained from the numerical solution the phase portraits were built. With help of these phase portraits, Poincarè sections and spatial evolution behavior were obtained for different system parameters. The obtained results were interpreted and the chaotic and regular behaviors of the system were classified exhibited. One of the important results of this thesis is the presence of a shock wave like behavior in the super-fluid phase for a certain values of parameters.