İçten yanmalı motorlarda değişken egzoz kapanma açıları için performans ve emisyon değişimlerinin incelenmesi
The experimental investigation of variable exhaust valve closing angle on engine performance and exhaust emissions on single-cylinder gasoline engines
- Tez No: 411503
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALP TEKİN ERGENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
İçten yanmalı motorlarda yanma sonrası sıcaklık artışı ile yanmayı sağlayan hava içerisindeki azot ve oksijen yüksek sıcaklık mertebelerinde kimyasal olarak tepkimeye girerek birleşir ve canlı sağlığına zararlı olan azot oksitlere dönüşürler. Azot oksitler akciğer alveollerine etki ederek yapılarını bozup savunma sistemini etkisiz hale getirirler. Bu çalışmada benzinli motorlardan kaynaklanan azot oksit emisyonlarının azaltılması için dahili egzoz gazı resirkülasyonu uygulanılmıştır. Dahili egzoz gazı resirkülasyonu ile sıcak gazların bir kısmı silindir içerisinde bırakılarak dolgunun seyreltilmesi ve yanma sonrası sıcaklıkların düşürülerek azot oksit oluşumunun azaltılması amaçlanmaktadır. Dahili egzoz gazı resirkülasyonu, tek silindirli benzinli içten yanmalı bir motorun supap yönetim mekanizması içerisindeki egzoz supabı külbütör çubuğuna revizyon yapılarak gerçekleştirilmiştir. Revizyon sonrasında egzoz supabı normal açılma zamanlamasına göre geç açılıp ve normal kapanma zamanlamasına göre ise erken kapanmıştır. Böylelikle dahili egzoz gazı resirkülasyonu sağlanıp azot oksit emisyonlarındaki düşüş testler sonrasında belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With temperature increase after combustion in the internal combustion engine, the nitrogen and oxygen in the air for combustion is combined with chemically reacts in a high temperature range and are converted into nitrous oxide, which is harmful to human health. Nitrogen oxides by affecting the structure of lung alveoli, inactivate and deform their defense system. In this study, internal exhaust gas recirculation is applied in order to reduce nitrogen oxide emissions by caused gasoline engines. By way of internal gas recirculation, leaving a part of hot gases inside the cylinder dilution of filler and decreasing nitrogen oxides formation is aimed with after burning temperatures reduction. Internal gas recirculation was carried out through valve exhaust valve rocker bar revision within single cylinder gasoline internal combustion engine's valve management mechanism. After valve rocker revision exhaust valve opening time was late opened and closing time was early closed according to normal valve timing. Thereby internal exhaust gas recirculation is obtained decrease in nitrogen oxide emissions are determined after the tests.