The effect of Sb2O3/DBDPE ratio on the flame retardancy and physico-mechanical properties of EPDM elastomer
Sb2O3/DBDPE oranının epdmEPDM fiziko-mekaniksel özellikleri üzerine etkisi
- Tez No: 411505
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMEL AKYOL, PROF. DR. MUALLA ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Dekabromodifeniletan (DBDPE) ve antimon trioksit (Sb2O3) alev geciktiricileri ile desteklenmiş etilen-propilen dien terpolimerinin alevlenmesi incelenmiştir. Tüm diğer parametreler sabit tutularak EPDM (etilen propilen dien terpolymer) karışımı içinde optimum DBDPE/Sb2O3 oranlarını tespit etmek amacıyla, farklı DBDPE ve Sb2O3 miktarlarında çalışılmıştır. Farklı miktarlarda alev geciktirici içeren EPDM karışımları laboratuvar mikserinde karıştırılmış ve laboratuvar presinde vulkanize edilmiştir. Farklı her bileşim için yarı mamul aşamasında reometre testleri, mamul aşamasında ise yoğunluk, sertlik, kopma mukavemeti ve kopma uzaması testleri yapılmıştır. Ayrıca mamulün sınırlayıcı oksijen indeksi (LOI) ve UL-94 alev testleri, termo-gravimetrik analizi (TGA), diferansiyel taramalı kalorimetre (DSC) analizi gerçekleştirilmiştir. Alev geciktirme özellik için en iyi sonuç 20 phr DBDPE ve 10 phr Sb2O3 içeren EPDM karışımında elde edilmiş, bu karışımın LOI değeri 25,6 bulunmuştur. Sonuçlar, DBDPE ve Sb2O3'nin tek başına kullanıldığında alev geciktiriciliğin yetersiz olduğunu, ancak DBDPE ve Sb2O3' in birlikte kullanımıyla halojen-antimon sinerjisi ile EPDM'in alev geciktiriciliğinin arttığını gösterdi. Karışım içindeki Sb2O3 miktarı arttıkça, EPDM'in alev geciktiricilik özelliği ve termal kararlılığını arttı. DBDPE ve Sb2O3 alev geciktiricilerinin ilavesinin EPDM'in alev geciktirme özelliğini artırdığı, çekme dayanımı ve kopma uzamasını olumsuz etkilediği belirlendi.
Özet (Çeviri)
The flammability of ethylene-propylene-diene terpolymer (EPDM) filled with decabromodiphenylethane (DBDPE) and antimony trioxide (Sb2O3) is investigated. The effects of DBDPE and Sb2O3 on flammability and physico-mechanical properties of EPDM mixture is examined. In order to determine the optimum DBDPE/Sb2O3 ratios in EPDM mixture, the amount of DBDPE and Sb2O3 has been changed while all the other parameters were kept constant. EPDM blends that contains with different amounts of flame retardants mixed in laboratory-mixer and vulcanized in compression type laboratory-press. While rheometer tests were done in semi product step, density, hardness, tensile strength, elongation at break tests have been done to the final product for each formulation. To compare the results limiting oxygen index (LOI) and UL-94 flammability tests, thermo-gravimetric analysis (TGA) and differential scanning calorimetry (DSC) were used. The best result for flame retardant properties was found for the blend contains 20 phr DBDPE and 10 phr Sb2O and the LOI's of this mixture was found as 25.6. The results showed that flame retardancy is inadequate when DBDPE and Sb2O3 were used alone but combination of DBDPE and Sb2O3 is increased flame retardancy of EPDM. The results showed that increasing content of Sb2O3 in DBDPE/ Sb2O3 improved the flame retardant property and thermal stability of EPDM. While the addition of DBDPE and Sb2O3 flame retardants improved the flame retardation of EPDM, it caused deterioration of tensile strength and elongation at break of EPDM.