Spare part inventory management in an automotive company
Bir otomotiv firmasında yedek parça envanter yönetimi
- Tez No: 604861
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SERDAR TAŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, otomotiv sektöründe faaliyet gösteren bir yedek parça firmasına ait toplam envanter maliyeti minimizasyonu problemi ele alınmıştır. Firmanın verileri incelendiğinde bu problem, çoklu ürün, çoklu tedarikçi ve çoklu planlama periyodunu içermektedir. Talep deterministiktir. Bir ürün birden fazla tedarikçiden karşılanabilmekte, ancak sipariş verme ve satınalma maliyetleri de bu doğrultuda değişmektedir. Ayrıca her bir tedarikçinin sevkiyat kapasite kısıtı ve minimum sipariş geçme politikası mevcuttur. Konuyla ilgili detaylı literatür taraması yapılmıştır. Problemin tanımlanmasına istinaden bir tamsayılı doğrusal programlama modeli türetilmiştir. Bu model, hangi üründen, ne zaman, hangi tedarikçiye kaç adet sipariş verilmesi gerektiğini inceler. Model oluşturulduktan sonra deneysel verilerle çalıştırılıp, analizler yapılmış ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. Daha sonra, firma verilerini bu modele entegre ederek gerçek hayat probleminin çözümü yapılmıştır. Gerçek hayat probleminin çözümü yapıldıktan sonra, aynı dönem için firmadan alınan gerçek verilerle karşılaştırma yapılmıştır. Yapılan karşılaştırma neticesinde, önerilen matematiksel model, yıllık yüzde 6,02 daha az toplam envanter maliyeti sunmaktadır. Bu nedenle, önerilen matematiksel model, firmanın envanter yönetimi sistemine uygun ve entegre edilebilir olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Total inventory cost minimization problem of a spare part company in the automotive sector is discussed in this study. When the firm's data is analyzed, this problem includes multiple products, multiple suppliers and multiple planning periods. Demand is deterministic. A product can be supplied from more than one supplier but ordering and purchasing costs vary accordingly. In addition, each supplier has a shipment capacity constraint and minimum ordering quantity policy. A detailed literature has been reviewed about the thesis. Based on the definition of problem, a mathematical model is generated with an integer linear programming model. This model examines how many orders should be placed from which product, when, to which supplier. After the model was created, it was run with experimental data, analyzes and results were compared. Next, by integrating company data into this model, real life problem was solved. After solving the real-life problem, data obtained from the company for the same period was compared. As a result of the comparison, the proposed mathematical model offers 6.02 percent less total inventory costs annually. Therefore, it has been observed that the proposed mathematical model is appropriate and can be integrated to the firm's inventory decision making process.