Mevcut yakıt altyapısını kullanan yeni bir elektrikli araç tasarımı
A novel electric vehicle design which uses current fuel infrastructure
  1. Tez No: 411546
  2. Yazar: EMRAH KINAV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP SEMA BAYKARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Kimya Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Energy, Chemical Engineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 343
Özet
Çevre problemlerin çözümü için elektrikli araçlar ve alternatif yakıtlarının kullanılması ciddi birer alternatif olmaktadır. Tezde bu amaçla ihtiyaç anında kendisini CNG yakıtı kullanarak hızlı şarj etme özelliğine sahip bir elektrikli araç konsepti geliştirilmiştir. Simülasyon çalışmaları NEDC ve paralel bir çalışmada belirlenen özgün İstanbul şehiriçi sürüş çevrimi çerçevesinde yapılmıştır. Mevcut yöntemler takip edildiği sürece elektrikli araçların pazar paylarının çok artması pek mümkün görünmemektedir. Bu konsept ile, elektrikli araçlara geçiş döneminde, yüksek maliyetli alyapı yatırımlarının, yapılmasına olan öncelikli ihtiyaç ortadan kaldıracaktır. Araştırmalar sonucu elektrikli araçların tercih edilmemelerinin en büyük sebeplerinden olan düşük günlük menzil ve buna bağlı olarak yolda kalma korkusunun önüne geçilmiş olacaktır. Sonuç olarak NEDC üzerinde benzinli araca göre elektrikle şarj olduğunda %66, CNG ile kendi kendini şarj ettiğinde %3 daha az enerji tüketen bir araç konsepti oluşturulmuştur. Aynı zamanda ülkemizin benzine ve doğalgaza ödediği maliyetler dikkate alındığında yılda yaklaşık 2.3 milyar $ kazanç elde edilebilecektir.
Özet (Çeviri)
Electric vehicles and alternative fuels are considered to be solutions for environmental problems. The concept idea put forward in this thesis is a self fast charging electric vehicle by using CNG fuel. A simulation study has been conducted on NEDC and the novel Istanbul Urban Driving Cycle. As long as current trends are followed, electric vehicles will not reach a major market percentage compared to internal combustion engine vehicles in near future. With this novel concept, establishing the charging infrastructure for the infancy period of electric vehicles is not crucial. Moreover the low daily range and range anxiety which are considered to be major causes for low acceptance of electric vehicles will be overcome. The concept vehicle is found to be 66% more efficient than a gasoline vehicle when charged from the grid and 3% when charged from CNG. Meanwhile, taking into account the resulting reduction in expenditure on natural gas and gasoline, approximately $2.3 billion annual gain in national deficit can be obtained.