Silindirik helisel dişli çarklarda gerilmelerin sonlu elemanlar yöntemiyle incelenmesi
Strain and stress investigation of cylindrical helical gear with finite element metod
- Tez No: 411567
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL AYKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bir silindirik helisel dişli çarkın üretimi iki önemli aşamadan oluşur. Bunlardan ilki tasarım ikincisi analizidir. Parçanın kullanılacağı yerdeki görevine uygun bazı parametreler kullanılarak; diş sayısı, helis açısı, modül vb en uygun tasarım gerçekleştirilir. Fakat yapılan tasarımın işletme koşullarında beklenen performansı yerine getirip getiremeyeceği belli değildir. Bu konuya cevap verilebilmesi için gerekli mühendislik hesaplarının ve analizlerinin yapılması gerekir. Sonlu elemanlar metodu (SEM) bu analiz ve hesaplamarın yapılmasında kullanılan en yaygın yöntemdir. Bu tezde önce dişliler hakkında teorik bilgi verilecek, analizi yapılacak olan silindirik helis dişlilerin ölçülerinin çıkarılabilmesi için gerekli dişli hesapları yapılacak, sonra malzeme seçimi yapılıp SOLİDWORKS de modellemesi yapılacaktır. Ardından modellenen dişlilerle ANSYS'de statik gerilme analizi yapılıp maruz kaldığı gerilmeler ve üzerinde oluşan deformasyonlar incelenecektir.
Özet (Çeviri)
There are two important stage for manufacturing a cylindrical helical gear, designing and anlayzing. The proper gear desing is consturucted by using parameters; theeth number of gear, helical angle, module. However, the designed gear might not provide expected perfromance for operational conditions. This issue can be over come by using engineering calcalations and analysis. Finite element metod (FEM) is the most common metod for performing these analysis nad calculations. In this thesis, theorical knowledge about cylindrical helical gear, analysis results and calculations for identifing theeth size of gear are given. SOLİDWORKS is used for modelling the cylindrical helical gear, the deformatiosand and the exposed forces are investegated by using the models and conducting statical analysis in ANSYS.