Web tabanlı bağıl ve mutlak konum belirleme servislerinin performans analizi
Performance analysis of web-based relative and absolute positioning services
- Tez No: 411568
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ERKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Günümüzde ölçme ve jeodezik amaçlı birçok hassas konum belirleme uygulaması için GNSS etkin olarak kullanılmaktadır. Sayı, nitelik ve özellikleri giderek artan bu sistemlerde büro hesaplamalarını (post-processing) içeren birçok farklı konum belirleme tekniği geliştirilmesine karşın bu teknikler temelinde bağıl ve mutlak konum belirleme ilkesine dayanmaktadır. Her iki yaklaşım açısından kullanıcıların elde etmek istedikleri hassas konum bilgileri ise kullanımı deneyim gerektiren ve lisans ücretleri oldukça yüksek olan bilimsel ya da ticari yazılımlarla gerçekleştirilmektedir. Ancak son yıllarda bu yazılımlara önemli bir alternatif olan kullanıcı dostu ve ücretsiz web tabanlı online konum belirleme servisleri de jeodezik amaçlı uygulamalarda yaygın olarak kullanılır hale gelmiştir. Bu nedenle gerçekleştirlen çalışmada bu gelişim dinamikleri dikkate alınarak farklı özelliklere sahip yer kontrol noktalarında, servislerin doğruluk ve performans araştırması yapılmıştır. Özellikle bağıl ve hassas mutlak konum belirleme (PPP: Precise Point Positioning) ilkesi ile hizmet veren bu servislerin statik GPS verilerinin değerlendirilmesindeki sağladığı doğruluklar araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
GNSS is being used effectively to precise position for many measuring and geodetic purposes at the present time. Although there is an increasing variety of these systems including the post-processing calculations in terms of number, quality and features and many different techniques are developed to determine position, these techniques are still based on relative and absolute position determination principles. Precise positioning which both of these approaches intend to derive requires user experience and scientific or commercial software with costly license fees. However, in recent years important alternatives to this software that are user friendly and offer free web-based online positioning service have become widely used in geodetic purposes. Therefore in this study, these services' accuracy and performance research has been conducted in ground control points that have different features considering their development dynamics. Particularly, the accuracy of the static GPS data of these services that serve with the principle of precise point positioning (PPP) has been investigated.