Mekanik sistemler için bir kavramsal tasarım modelinin geliştirilmesinde yapay sinir ağlarının kullanılması
The Use of artificial neural networks in development a conceptual design system for mechanical systems
  1. Tez No: 133448
  2. Yazar: İHSAN TOKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİZAMİ AKTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
MEKANİK SİSTEMLER İÇİN BİR KAVRAMSAL TASARIM MODELİNİN GELİŞTİRİLMESİNDE YAPAY SİNİR AĞLARININ KULLANILMASI (Doktora Tezi) İhsan TOKTAŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ekim 2003 ÖZET Bu çalışmada, mekanik sistemlerin kavramsal tasarımında karar verme aşamasının otomasyonu için Yapay Sinir Ağlan (YSA) tabanlı bir tasarım modeli geliştirilmiştir. Mekanik sistemlerin tasarımında kullanılan YSA tekniğine dayalı kavramsal tasarım modeli; şartname ihtiyaç ve sınırlandırma girdileri, YSA model temsili ve karar verme olmak üzere üç ana elemandan oluşmaktadır. Araştırma kapsamında ele alınan modelin uygulamaları güç ve hareket iletim sistemlerinden; silindirik düz, silindirik helis, konik düz, sonsuz vida ve çarkı dişlilerine ait tasarım örneklerinden seçilmiştir. Dişli çarkların tasarımı için, gerekli ihtiyaç ve sınırlandırmalar belirlenmiştir. Bunlarla gerekli hesaplar yapılarak, bu dişli çarkların YSA modelinde kullanılmak üzere alternatif örneklerden eğitim ve test küme verileri oluşturulmuştur. Bunlar, geriye yaydım algoritmasının Scaled Conjugate Gradient (SCG), Polak-Ribiere Conjugate Gradient (CGP), ve Levenberg-Marquardt (LM) versiyonlarının her biri için kullanılarak değişken sayıda gizli katmanlarda eğitilmiştir. Daha sonra test küme verileri ile kontrol edilmiştir. Teorik hesap sonuçlan ve YSA modeli sonuçlan istatistiksel hata analizleri ile karşılaştırmıştır. Sonuçlar kabul edilebilir hata aralığında olduğu görülmüştür.Bilim Kodu : 708 Anahtar Kelimeler : Kavramsal tasarım, Yapay sinir ağlan Sayfa Adedi -.207 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Nizami AKTÜRK
Özet (Çeviri)
m THE USE OF ARTIFICIAL NEURAL NETWORKS IN DEVELOPMENT OF A CONCEPTUAL DESIGN SYSTEM FOR MECHANICAL SYSTEMS (Ph.D. Thesis) İhsan TOKTAŞ GAZİ UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY October 2003 ABSTRACT An artificial neural networks (ANN) based design model has been developed to automate decision making in conceptual design of mechanical systems in this study. The ANN based conceptual design model used in the design of mechanical systems consists of three main elements namely: specifications requirements and constraint inputs, ANN model representation, and decision making. The case studies are selected from power and motion transmition systems, which are, cylindirical spur, cylindirical helicel, bevel spur and worm gear. The constraints and requirements are determined for the design of gears. The necessary calculation for the data corresponding to these gears have been made to obtain alternative test and training data sets to be used at the ANN. They are used to train the networks with varying number of hidden layers using back propagation Polak-Ribiere Conjugate Gradient (CGP), Scaled Conjugate Gradient (SCG) and Levenberg-Marquardt (LM) algorithm. Then the network are tested with the test data. The theorical calculation results and ANN model results are compared by using statistical error analysing methods. The obtained results are observed to be within acceptable range.IV Science Code : 708 Key Words : Conceptual design, Artificial Neural Networks Page Number : 207 Adviser : Assoc. Prof. Nizami AKTÜRK