Çevre örneklerinde nötron aktivasyon yöntemi ile eser ağır metal ölçümleri
Measurements of trace heavy metal at environmental samples by neutron activation method
  1. Tez No: 411569
  2. Yazar: DERYA SOYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KUTSAL BOZKURT, ÖĞR. GÖR. ÖZGÜR AKÇALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Eser elementler atmosfere çeşitli kaynaklardan atılır ve insan sağlığını tehdit ederler. Bu eser elementlerin miktarının belirlenmesinde kullanılan yöntemlerden biri nötron aktivasyon analizidir. Bu çalışmada reaktör ortamında uygun nötron akı değerinde ve uygun mesafelerde nötron aktivasyon analizi (NAA) ile sıvı ve /veya katı Kadmiyum (Cd), Antimon (Sb), Civa (Hg), Bizmut (Bi), Kurşun (Pb), Tellür (Te), Arsenik (As), ve Kalay (Sn) örneklerinin dedekte edilebilecek mümkün olan en az miktarı belirlenmiş ve örneklerin aktiviteleri gama sayım sistemi ile ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Trace elements are released into the atmosphere from various sources and threaten human health. Neutron activation analysis is one of the method to determine the amount of matter of this trace elements. In this study, the least possible amount that can be detected of liquid and/or solid Cadmium (Cd), Antimony (Sb), Mercury (Hg), Bismuth(Bi), Lead (Pb), Tellurium (Te), Arsenic (As), and Tin(Sn) had been irradiated adequate flux values and adequate distance in reactor and the activity of samples had been measured by using gamma counting system.