Çorum ilindeki binalarda kullanılan farklı türdeki ısı yalıtım malzemelerinin optimum kalınlığının hesaplanması
Determination of optimum insulation thickness in buildings with using different types of insulation materials in Çorum city
  1. Tez No: 411588
  2. Yazar: VOLKAN RAMİS KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. FATMA NİHAL TÜZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı, Çorum şehrinde farklı yalıtım malzemesi türleri ve duvar tipleri kullanarak son yıllarda izole edilen yedi binanın optimum yalıtım kalınlığını incelemektir. Yakıt olarak doğalgaz ve yalıtım malzemesi olarak da termal iletkenlik katsayıları farklı olan taş yünü, Neopor ve standart EPS'yi içeren genleştirilmiş polistiren kullanıldı. Yıllık ısıtma gereksinimi altı yıl ortalamasına göre ısıtma derece-gün (HDD) sayısına dayanmaktadır. Buna ek olarak, optimum izolasyon kalınlığının saptanmasında kullanılan malzemelerinin maliyeti ve enerji verimi, izolasyon ömrü, enflasyon ve iskonto oranları değerlendirildi. İzolasyon kalınlıkları 3 cm ile 6 cm arasında değişen ve doğalgazı yakıt olarak kullanan yedi binanın optimum izolasyon kalınlıkları taş yünü, Neopor ve standart EPS için duvar yapısı ve yalıtım maliyetine bağlı olarak yaklaşık 7-12 cm arasında değiştiği bulunmuştur. Bu binalarda iki farklı kompozit duvar yapısı olduğu görülmüştür. Yedi binadan biri örnek bina olarak seçildi; EPS (kNeopor= 0,033 W/m.K), haddelenmiş polistren (XPS) ve taş yünü doğalgazı yakıt olarak kullanan örnek binaya uygulanması ile optimum yalıtım kalınlıkları sırasıyla 10,61 cm, 7,88 cm ve 7,15 cm bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the optimum insulation thickness of the seven buildings insulated in recent years with using different types of insulation materials and wall types in Çorum city. Stone wool, expanded polystyrene (EPS) including Neopor and standard EPS with having different thermal conductivities were carried out as insulation materials, while natural gas was used as fuel. The annual heating requirement was based on heating degree-days (HDD) by considering the average of six years. In addition to, the costs of the insulation materials used and efficiency of the energy, the lifetime, the current inflation and discount rates were evaluated in the determination of optimum insulation thickness. It was found that optimum insulation thickness of seven buildings insulated with thickness of among 3 cm and 6 cm varied around 7-12 cm depending on the wall structure and insulation cost for stone wool, Neopor and standard EPS with the usage of natural gas. Two different types of composite wall structure appeared in these buildings. One of the seven buildings was chosen as sample building and application of EPS (kNeopor= 0,033 W/m.K), XPS and stone wool to sample building gave optimum insulation thicknesses 10,61 cm, 7,88 cm and 7,15 cm with using natural gas as fuel respectively.