Biyomoleküllere duyarlı grafen oksit/poliamit esaslı sensörün hazırlanması ve elektrokimyasal performansının incelenmesi
Biomeolecules sensitive graphene oxide/polyamide based sensor: Preparation and investigation of electrochemical performance
- Tez No: 444508
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER ÜSTÜNDAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tezde, askorbik asit (AA) varlığında, ürik asit (UA), dopamin (DA) ve dihidroksibenzen izomerleri olan rezorsinol (RC), hidrokinon (HQ), katekol (CC) tayini için, camsı karbon elektrot (GCE) üzerine kaplanmış grafen oksit ve 1,4-fenilendimetanamin içeren p[GO-PDMA] olarak adlandırılan, GC elektrot üzerine kolay hazırlanan ve hızlı tayin yapabilen yeni bir elektrokimyasal sensörün güvenirliliği ve seçiciliği araştırılmıştır. GC/p[GO-PDMA] sensörün yapısı ve yüzey topografyası taramalı elektron mikroskopisi (SEM) ile karakterize edilmiştir. Dönüşümlü voltametri (CV), diferansiyel puls voltametrisi (DPV) ve elektrokimyasal impedans spektroskopisi UA, DA, AA ve dihidroksibenzen izomerlerinin voltametrik tayininde kullanılmıştır. Elektrokimyasal analiz sonuçları p[GO-PDMA] esaslı biyosensörün geniş lineer aralığa, iyi korelasyon katsayılarına ve düşük gözlenebilme sınırı değerlerine sahip olduğunu göstermiştir. Ayrıca, gerçek numune analizi olarak, AA varlığında UA ve DA tayinleri insan serum örneklerinde çalışılmıştır. Ayrıca şebeke sularında RC, HQ and CC tayini elektrokimyasal olarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study we investigated the selectivity, reliability of a novel, easily prepared and rapid detective electrochemical sensor composed of graphene oxide (GO) and 1,4-phenylenedimethanamine (PDMA) to form graphene oxide supported polyamide p[GO-PDMA] covered on a glassy carbon (GC) electrode for simultaneous determination of uric acid (UA), dopamine (DA) in the presence of ascorbic acid (AA) and dihydroxybenzene isomers; resorcinol (RC), hydroquinone (HQ), catechol (CC). The surface topography and the structure of GC/p[GO-PDMA] were characterized and analyzed in detail by scanning electron microscopy (SEM). Cyclic voltammetry (CV), differential pulse voltammetry (DPV) and electrochemical impedance spectroscopy (EIS) were used for voltammetric determination of UA, DA, AA and dihydroxybenzene isomers. Electrochemical analysis results indicate that the GC/p[GO-PDMA] sensor exhibited wide linear ranges with good correlation coefficients and detection limits. Also as real sample electroanalysis, the electrochemical determination of UA, DA in the presence of AA in human serum samples and RC, HQ and CC in tap water were studied.