Kitosan ile immobilize edilmiş atık biyokütle üzerine asit kırmızı 1 (AK1) biyosorpsiyonu
Acid red 1 (AR1) biosorption onto chitosan immobilized waste biomass
  1. Tez No: 411589
  2. Yazar: MELDA BOLAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKNUR TOSUN SATIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, kitosan ile immobilize edilmiş yerfıstığı kabuğu (KİYK) üzerine bir azo boya olan Asit kırmızısı 1 (AK1)' in biyosorpsiyon şartları, kesikli ve sürekli sistemde incelenmiştir. Biyosorpsiyonun başlangıç pH'sı, biyosorban miktarı, baslangıç boya konsantrasyonu, yabancı iyon ve sıcaklık etkisi kesikli sistemde incelenmiştir. Çözelti akış hızı, biyosorban miktarı ve desorpsiyon parametreleri ise sürekli sistemde araştırılmştır. En uygun biyosorpsiyon koşullarını bulmak için yapılan deneylerde biyosorpsiyonun başlangıç pH'sı, biyosorban miktarı ve temas süresine bağlı olduğunu göstermektedir. Maksimum boyarmadde giderimi pH 2,0' da gerçekleşmiştir. 0,2 g L-1 biyosorban miktarı ile % 84.5 AK1 boyarmaddesinin giderimi sağlanmıştır. Uygulanan kinetik modeller arasında, yalancı-ikinci-dereceden kinetik modeli biyosorpsiyon kinetiğini en iyi açıklayan modeldir. Sürekli sistemde gerçekleştirilen çalışmalarda, pH 2,0 da 0,2 g L-1 biyosarban mktarı ile % 91.5 biyosorpsiyon verimine ulaşılmıştır. Kesikli ve sürekli sistemde gerçekleştirilen gerçek atıksuyun kullanıldığı biyosorpsiyon çalışmaları, hazırlanan biyosarbanın gerçek uygulamalarda da etkili olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, biosorption conditions of an azo dye acid red 1 (AR1) onto chitosan immobilized peanut shell has been investigated in batch and continuous systems. The effect of initial pH, biosorbent amount, initial dye concentration, co-ion and temperature on the biosorption have been investigated in the batch system. The parameters of solution flow rate, biosorbent amount packhed in column and desorption have been investigated in continuous system. Optimization studies indicated that biosorption is depended to initial pH, biosorbent amount and contact time, maximum decolarization has been obsorved at pH 2,0. Biosorbet yield has been reached % 84,5 with 0,2 g L-1 biosorbent amount. Among applied kinetic models, experimental pseudo-second-order kinetic model. Maximum biosorption yield is recorded as % 91,5 in continuous system carried out with 0,2 g L-1 biosorbend amount and at pH 2,0. Batch and continuous system studies conducted with real wastewater indicated that the prepared biosorbent would be effective in real applications.