Katı oksit elektrolizör performansına etki eden parametrelerin deneysel incelenmesi
Experimental investigation of the parameters affecting the performance of solid oxide electrolysis
- Tez No: 411598
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BORA TİMURKUTLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu yüksek lisans çalışmasında, katı oksit elektrolizör (KOE) sisteminin kilit elemanı olan membran elektrot grubu (MEG) için bir dizi önemli üretim parametrelerinin optimizasyonu üzerine yoğunlaşılmıştır. Bu kapsamda farklı özelliklere sahip birçok elektrolit destekli MEG imal edilmiştir. MEG'lerin elektrolit tabakaları şerit döküm, anot ve katot elektrotları ise ipek baskı tekniği ile üretilmiştir. Kurulan bir deneysel düzenek ile MEG'lerin elektriksel performansı test edilmiştir ve en yüksek performansı (en düşük elektrik gereksinimi) ortaya koyan üretim parametreleri tespit edilmiştir. Bütün bu çalışmalar malzeme kaybını minimize etmek adına küçük boyutlu (16 cm2 aktif alan) MEG'ler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Optimizasyon çalışmalarının ardından aynı özelliklere sahip ticari boyutta (81 cm2 aktif alan) yüksek performanslı bir KOE hücresi imal ve test edilmiştir. Hücre800˚C çalışma sıcaklığında ve 1,5V çalışma voltajında 20A güç çekerek dakikada 154Sccm hidrojen üretimi ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this MS thesis study, same of the significant fabrication parameters for the membrane electrode group (MEG) which is the key component of solid oxide electrolyzer (KOE) are optimized experimentally. For this purpose, a number of electrolyte supported MEGs is fabricated. The electrolyte layer is manufactured via tape casting technique whereas both anode and cathode electrodes are casted by screen printing routes. A test setup is devised to measure the electrical performance of the MEGs fabricated and the optimum fabrication parameters are determined according to the hydrogen production rate. All of these optimization studies are performed on MEGs with 16cm2 active area to minimize the material loss. After the optimizations, MEGs having commercial sizes (81 cm2 active area) are fabricated and tested. The cell exhibits 154 Sccm/min hydrogen production at 800˚C, 1,5V and 20A.