Özelleştirme alanında ileri sürülen iktisadi argümanlar ve politikalar üzerine bir inceleme
- Tez No: 41160
- Danışmanlar: PROF.DR. ERGUN TÜRKCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET Özelleştirme konusu gerek dünya gerekse Türkiye ekonomisinde son 10-15 yılın temel gündem maddesini oluşturmuştur. 1970 'li yıllarda yaşanan ekonomik krizden çıkış yolları aranırken, kamu girişimciliğini birçok sorunun kaynağı olarak görme eğilimi ağırlık kazanmıştır. Krizi aşmada öne sürülen temel çözümlerden birisi olarak, kamu ekonomisinin sınırlarını daraltmak/ tasfiye etmek ve bu bağlamda özelleştirmeyi önermek olmuştur. Kamu girişimlerinin özel kesime devredilmesi uygulamaları İngiltere'den başlayarak tüm dünyaya yayılmıştır. Ancak, uygulamaların yaygın olmasına karşın, özelleştirme üzerine tartışmalar bütün hızıyla sürmektedir. Bu tartışmaların dikkati çeken özelliği daha çok ideolojik içerikli olmalarıdır. 1980'lerin başında özelleştirme konusu Türkiye'nin gündemine girdikten sonra, ülkemizde de benzer tartışmalar başlamış ve halen yoğun olarak sürmektedir. Ancak, dünyada ve Türkiye'de konuyla ilgili yaygın tartışmalar olmasına karşın; özelleştirme ekonomisi üzerinde sistematik olarak çalışıldığını öne sürmek, olanaksız gözükmektedir. Gerek kamu ekonomisi ve KİT'ler üzerine geliştirilen tezler, gerekse özelleştirmenin firma ve ulusal ekonomiler üzerindeki etkileri konusundaciddi, yansız ve bilimsel araştırmalar yeterli sayıda değildir. Konu üzerinde daha çok bilimsel araştırmanın yapılması, daha sağlıklı bir tartışma ortamının yaratılması ve uygulamaların bu tartışmaların ışığında yönlendirilmesi gerekmektedir. Bu görüşten hareketle gerçekleştirilen bu tez çalışmasında; özelleştirme alanında ileri sürülen iktisadi argümanlar ve politikalar/ dünya ve Türkiye uygulamaları bağlamındaincelenmiş, konuya daha yansız ve soğukkanlı bir biçimde yaklaşılması gerektiği vurgulanmıştır. Kuramsal düzeydeki tartışmalar literatüre dayalı olarak yapılmış, dünyadan uygulama örnekleri, özellikle Dünya Bankası uzmanlarınca derlenmiş sayısal veriler kullanılarak incelenmiştir. Türkiye'de özelleştirilen çimento fabrikaları ile ilgili analizlerde oran analizi tekniği kullanılmıştır. Çalışma altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; kamu ekonomisi ve KİT'lerin ortaya çıkış koşulları ve gerekçeleri, 1970 'li yıllarda derinleşen dünya ekonomik krizi ve bunun ardından ortaya çıkan özelleştirme düşüncesi ve bunun gerekçeleri ile özelleştirme akımınıbesleyen iktisadi okulların temel görüşleri incelenmiştir. İkinci bölümde; özelleştirmenin; tanımı, kapsamı, strateji ve teknikleri, uygulama güçlükleri, özelleştirme üzerine geliştirilen argümanlar, gerekçeler ve bunların gelişmiş ve azgelişmiş ülkelerdeki uygulama örnekleri ile yapısal reform konusu üzerinde durulmuştur.XI Özelleştirme üzerine başta İngiltere ve ABD olmak üzere çeşitli ülkelerde yapılan analitik çalışmalar ve ortaya çıkan bulgular ile bunların değerlendirilmesi üçüncü bölümde irdelenmiştir. Dördüncü bölümde; Türkiye'deki özelleştirme uygulamalarının bir envanteri çıkarılmıştır. Özelleştirme rasyonellerinin ülkemiz açısından geniş kapsamlı bir değerlendirilmesi, kantitatif argümanların (verimlilik, kârlılık, sermaye sahipliği, bütçeye gelir sağlanması gibi) uygulamalar sonrasında ve özelleştirme gerekçeleri açısından analizi ise beşinci bölümde yer almıştır. Son bölümde de; özelleştirme argümanları ve politikaları üzerine genel bir değerlendirme yapılmış, ortaya çıkan sonuçlara yer verilmiş ve bunlara dayanılarak bazı öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Xll SUMMARY Privatization has formed the basic subject of the agenda both in Turkey and the world in the last 10-15 years. A tendency towards considering public enterprises as the source of numerous problems has emerged, while ways of solving the economic crisis were searched for in 1970 's. One of the main solutions for overcoming the crisis was recommended as narrowing/ liquidating the limits of public economy and thus realizing privatization. Application of transferring the public enterprises to the private sector was firstly initiated in England and it was extended throughout the world. However, despite extensive applications, discussions on Privatization is continuing rapidly. The character of these discussions that attracts ones interest is that they are mainly ideological. Similar discussions have started in our country also, after Privatization has taken place in the Turkish agenda at the beginning of 1980' s and they are still continuing in an extensive manner. However, despite the fact that extensive discussions are made on Privatization in the world and in Turkey, one cannot say that Privatization economy is studied in a systematical way. Serious, objective and scientific studies on thesis developed with regards to public economy and public enterprises, and the effects of Privatization on companies and national economy are not efficient. It is necessary to realize more scientific research on the matter, create a healthier ambience for discussion and to direct the applications under the light of these discussions. Starting from this point of view in this thesis, economic arguments and policies foreseen in the field of Privatization has been examined in the context of Turkish and world implementations and it has been emphasized that the subject needs to approached with a more objective and calmer manner. Discussions at theoretical level have been realized on the basis of the liberature, and it has been examined especially with the digital data complied by the specialists of World Bank. Rate analysis technic has been used in the analysis of cement factories that have been privatized in Turkey. The study consists of six sections. In the first section; conditions and basis of public economy and public enterprises, the world economic crisis which has become significant in the 1970 ' s and the thought and reasons of Privatization as an aftermath, and the fundamental opinions of economic schools feeding the Privatization trend have been examined. In the second section; definition, coverage, strategies and techniques of Privatization, difficulties in implementation >, arguments developed on Privatization, reasons and the subject of structural reform with the implementation samples in developed and under developed countries, have been discussed.IV ı I Analytic studies that have been realized mainly in England ! and USA, their findings, and assessment of these findings have been examined in the third section. r In the fourth section an inventory of the Privatization applications has been realized. A comprehensive evaluation of Privatization rationales with regards to our country, and the anlysis of quantitative arguments (such as productivity, profitability, capital, acquisition of income to the budget) with regards to Privatization grounds ofter implementation has been given in the fifth section. A general evaluation of Privatization arguments and policies has been made and the results of this evaluation has been given in the final section along with various suggestions developed on the basis of these results.