Bazı yer örümceklerinin (Arachnida: Araneae) karyotip analizlerinin araştırılması
Investigation of karyotype analysis of some ground spiders (Arachnida: Araneae)
- Tez No: 411629
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN SEYYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, Gnaphosidae familyasına ait Drassodes lapidosus (Walckenaer, 1802) ve Haplodrassus signifer (C.L. Koch, 1839) türleri ile Thomisidae familyasından Xysticus ulmi (Hahn, 1831) türünün karyolojik analizleri yapılmıştır. Bu türlerden Drassodes lapidosus (Walckenaer, 1802) türü hariç diğer iki türün karyolojik çalışmaları ülkemiz popülasyonlarından ilk kez yapılmıştır. Çalışmalar sonucunda Drassodes lapidosus (Walckenaer, 1802) ve Haplodrassus signifer (C.L. Koch, 1839) türlerinin diploid kromozom sayıları 2n♂=22 (20+X1X2) şeklinde, Xysticus ulmi (Hahn, 1831) türünün ise 2n♂=23 (21+X1) şeklinde bulunmuştur. Xysticus ulmi (Hahn, 1831) türünde diploid kromozom sayısı türün bilinen kromozom sayılarından farklı bulunmuştur
Özet (Çeviri)
In this study the karyotype and sex chromosome system features of Drassodes lapidosus (Walckenaer, 1802) and Haplodrassus signifer (C.L. Koch, 1839) belonging to family of Gnaphosidae and Xysticus ulmi (Hahn, 1831) from Thomisidae were investigated. The karyological studies of all species except Drassodes lapidosus (Walckenaer, 1802) were studied for the first time in Turkish spider populations. As a result of this study, diploid choromosome numbers were found 2n♂=22 (20+X1X2) in Drassodes lapidosus (Walckenaer, 1802) and Haplodrassus signifer (C.L. Koch, 1839), 2n♂=23 (21+X1) in Xysticus ulmi (Hahn, 1831). Also, diploid chromosome number of Xysticus ulmi (Hahn, 1831) was different from the known