Türkiye'de kadın giyimini biçimlendiren etmenler ve etkileri (1950-1990)
- Tez No: 41172
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SERAP ETİKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Clothing Industry, Fine Arts
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 287
Özet
ÖZET İnsanın varoluşundan bu yana uzanan giyimin gereksinim boyutunun toplumsal diğer faktörlerle bileşkesinde moda kavramıyla karşılaşılmaktadır. Gelişmiş istek ve ihtiyaçların karşılandığı moda kavramında kadm giyimi, giyim endüstrisinin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Türk kadm giyiminin batılı gelişime paralel olarak sanayi devrimi ile hazırgiyim uygulamasına geçişi izlenmektedir. Türk kadınının bu süreçten faydalanabilmesine Atatürk'ün kadma tanıdığı hakların herbirinin önemi yadsınamaz ölçüde toplum değişimi ve gelişimim sürekli kılmış ve günümüz özellMerinin temellerim oluşturmuştur. Giysi devrimi ile gerçekleşen modern giyim özellMerinin benimsenmesi, kadmın farklı ve güçlü bir kimlikle toplumsal statüsünü belirleyici bir öge oluşturmaktadır. Toplumsal gelişimi ve bu gelişimin sürekliliğini sağlayan moda olgusu, sosyal yaşamı renkli ve çekici kılmasının yanında toplumsal bir çok faktörle biçimlenerek bireysel kullanımlara sunulmaktadır. Günümüzde modanın toplumlar arası yakınlaşmada etken yapısı, batı kaynaklı gelişim süreci ile belirlenmekte, bu anlamda batılı gelişimlerin izlenmesinden toplumsal ve siyasal değişimlere, eğitim ve beraberinde kültür düzeyinden, toplumsal statüde kadının yer edinimine, teknolojik gelişmelerin uygulanabilmesine, ekonomik koşulların yeterliliğine, coğrafî konumdan kaynaklanan iklim özelliklerinden fizyolojik yapıya dek geniş ve birbiriyle iç içe bir yapı sunduğu gözlenmektedir. Böylesine önemli faktörlerin bileşkesini kapsayan ve bu ölçüde belirlenen moda, Türk kadınının giyiminde belirleyici etkenlerini oluşturmak- tachr. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The wearing since human being has been met the combination of public activities which causes the fashion. Improved wants and needs which are the important part of fashion that is about woman garments and wearing industry. Turkish woman wearing revolution is parallel to the west developing and revolution of industry. It is important using this period of time which is given by Atatürk to the Turkish woman as a right. This depents on the people's changing and developing. The revolution of garment with the modern wearing is the most important thing that gave the woman different and strong identification in the public statutes. Besides the developing of people and this period of developing causes fashion and social, colourful and attractive are combined a lot of public factors and it is performed to the human. In these days, fashion is the effective thing that combine the people each other and west sources define the life style. It is seen that following the western developings, politic and social changes, education and culture level gave the woman statute which is used in the technical developing and in the economic conditions. Such an important combination of factors and measurements on fashion are the most important forming the woman wearing conditions. IV