Yabancı sermaye hareketlerinin nedenleri ve Türkiye'de makroekononik değişkenler üzerindeki etkileri
The Reason for foreign capital movements and their effects of macroeconomic variables in Turkey
- Tez No: 133871
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı uluslar arası kısa dönemli sermaye hareketlerinin etkilerini analiz etmek ve gelişmekte olan ülkelere yönelik kısa dönem sermaye akımlarının etkilerini ortaya koymaktır. Bu amaca ulaşmak için Neo-klasik finansal liberalizasyon teorisi, yapısalcı yaklaşım ve Post-Keynesyen yaklaşım gibi bazı teorik yaklaşımlar kullanılmıştır. Mc Kinnon ve Shaw hipotezine göre, finansal liberalizasyon uygulaması ve finansal baskının kaldırılması finansal derinliğin sağlanmasında ve kaynak dağılımının iyileşmesinde kuvvetli bir pozitif etkiye sahiptir. Bunun yanısıra dış finansal liberalizasyon sermaye kıtlığı çeken gelişmekte olan ülkelere yönelik sermaye akımları kanalıyla uluslararası boyutta kaynakların daha etkin kullanılmasını sağlayacaktır. Diğer taraftan, eleşirel yaklaşımlara göre, yüksek faiz oranları finansal sektörde etkinliğin sağlanmasında her zaman başarılı olmaz. Gerçekte, gelişmekte olan ülkelere ait verilere bakıldığında oldukça farklı etkiler görülmektedir. Bu veriler, yüksek faiz oranlarının kaynak dağılımındaki etkinlikte bozucu etkiler yarattığını göstermiştir. İkinci bölümde, sermaye akımlarına ilişkin olarak bazı önemli tanımlamalara yer verildikten sonra, uluslararası sermaye akımlarının etkileri analiz edilmeye çalışılmıştır. Küçük, açık ve sermaye hareketlerine sahip olan bir ekonominin genel dengesi üzerinde para ve maliye politikalarının etkilerini tahlil eden Mundell-Fleming Modeli ve ödemeler dengesine parasal yaklaşım, sermaye akımlarını açıklamak üzere kullanılmıştır. Son bölümde ise, finansal liberalizasyon ve kısa vadeli sermaye akımlarının Türkiye ekonomisi üzerindeki etkileri analiz edilmiştir.24 Ocak 1980 tarihinde alınan önlemlerle Türkiye liberalizasyon sürecine girmiştir. Faiz oran üzerindeki kısıtlamalar 1981 'de kaldırılmış (iç finansal liberalizasyon) ve 1989'da Türk finansal piyasaları uluslararası sermaye akımlarında yerini almıştır, (dış finansal liberalizasyon) Liberalizasyon11 sonrasında Türkiye ekonomisi, diğer gelişmekte olan ülkeler gibi, bir çok önemli reel ve ekonomik şoklarla karşı karşıya kalmıştır. Bu çerçevede, sermaye hareketleri ve makroekonomik istikrarsızlık arasındaki ilişki araştırılmış ve Türkiye'de sermaye akımları ile finansal krizler arasındaki ilişki analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The purpose of this study is to analysis the effects of international mobility of short-term capital and ascertain the effects of short term capital movements on developing countries. To achieve this goal, some theoretical approaches such as Neo-classical financial liberalization theory, structural aproach and Post-Keynessian aproach were used. According to Mc Kinnon and Shaw, financial liberalization application and removing financial repression make a strong positive impact on financial deepening and improve the allocation of resources. Besides this, external financial liberalization will improve the allocation of resources internationally by channeling the capital flows toward developing countries which have capital shortages. On the other hand, according to critical approaches, higher interest rate have not always succeded in promoting efficiency in financial sector. In fact, evidence from developing countries points towards quite a different effect. It shows that higher interest rates can have a distorting effect on efficiency in resource allocation. In chapter two, after defining some critical concepts concerned with capital movements, we try to analysis the reason and impact of international capital flows. Mundell-Fleming Model which examines the effect of monetary and fiscal policies on the general equilibrium of an economy that is small, open and has capital mobility, and monetary approach to balance of payments are used to explain capital flows. And finally, we try to examine the effects of financial liberalization and international capital flows on Turkish economy. As a result of measures taken on January 24, 1 980, Turkey has entered a liberalization period. TheIV restriction on interest rates were abolished in 1981 (internal financial liberalization) and in 1989, Turkish financial markets have also started getting involved in the international capital flows. (External financial liberalization) After liberalization, Turkish economy has faced too many important economic and real shocks like other developing countries. In this perspective, we try to find out the relationship between macroeconomic instability and international capital flows and to explain capital flows in Turkey as a reason of financial crises.