Pazarlamada müziğin kullanılması: Elazığ'daki büyük ölçekli mağazalı perakendeciler üzerinde bir araştırma
Using music in marketing: A research on large-scale retail stores in elazıg
- Tez No: 411779
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. YAVUZ CÖMERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Pazarlama bilimi insanların davranış ve düşüncelerini etkileyen unsurlarla yakından ilgilenir. Müzik de insanlar üzerinde bıraktığı psikolojik ve fizyolojik etkiler sayesinde pazarlama çabaları için büyük önem arz etmektedir.Pazarlamada müziğin kullanıldığı durumlar genel bir bakışla; tüketici duygu ve davranışlarını etkilemek; mağaza ortamında atmosferik etki oluşturmak; reklamların hedefine ulaşmasını sağlamak; başarılı bir pazar bölümlendirme ve hedefleme sağlamak ve markalaşma sürecine katkı sağlamak şeklinde ele alınabilir.Müziğin yapısal unsurlarının her birinin insanlar üzerindeki etkileri farklıdır. Bu sayede bu unsurlar pazarlama çabalarında farklı amaçlar için kullanılabilir. Dolayısıyla pazarlama faaliyetlerinde müziğin kullanılması konusu profesyonel şekilde ele alınmalı ve bilinçli şekilde uygulanmalıdır. Aksi takdirde kullanılan müzikler, işletmelerin amaçlarının aksi yönde etki gösterebilir.Bu çalışmada müziğin pazarlamada kullanıldığı durumlar, geçmişteki bilimsel çalışmaların ışığında teorik olarak ele alınmış, sonra da Elazığ ilindeki büyük ölçekli mağazalı perakendeciler üzerinde bir alan araştırması yapılıp bulgular ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Marketing Science is related to elements which ifluences human thoughts and behaviors. Music is important for marketing with its psychological and physical influences on human being.Stiuations in which music used in marketing activities are; to influence consumers? emotions and behaviors; to create atmospheric effects in retail environments; to support advertisements to reach its aims; to provide a successful segmentation and targeting and also contributing to the branding process with an overview.Each structural elements of music influences people in different ways. So, these elements can be used for different marketing purposes. The music should be considered in a professional manner and applied consciously in marketing, otherwise the music may effect on businesses in contrary way to their objectives.In this study, stiuations in which music used in marketing are researched under the light of scientific studies, and a survey was made on a large-scale of retail stores in Elazig, then findings were documented.