Kök kanal tedavisi esnasında ve sonrasında ortaya çıkan flare-up ile ilgili olan faktörler
Factors related with flare-up during or after root canal treatment
- Tez No: 411798
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET AYDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu tezin amacı kök kanal tedavisinde ki başarısızlığın ilk basamaklarından biri olan flare-up'a etki eden faktörleri incelemektir. Materyal ve Metot: Çalışmamızda kliniğimize kök kanal tedavisi yaptırmak amacıyla başvuran hastalardan demografik faktörler, pulpal ve periapikal teşhis bilgileri, hazırlayıcı faktörler, tedavi prosedürleri ve seans sayıları gibi bilgiler toplanarak kaydedildi. Flare-up görülen hastalarda (planlanmayan randevuya ve tedaviye ihtiyaç duyan hastalar) faktörler arasındaki ilişki incelendi. İstatistiksel olarak önem derecesi 0,05 ve daha az olarak ayarlandı ve kikare ve lojistik regresyon testleri uygulandı. Bulgular: Bu tez çalışmasında 18 faktör incelenmiş olup 6 faktör flare-up ile istatistiksel anlamda ilişkili bulunmuştur. Flare-up görülme insidansı %16,4 bulunmuştur. Çalışmamızda sistemik durum, yaş, diş tipi ve çene arkı, tedavi öncesi ağrı, ilaç kullanımı, retreatment, preperasyon tekniği, medikaman kullanımı ve dolum tekniği flare-up ile ilişkili bulunmazken; cinsiyet, pulpal ve periapikal hastalık, şişlik, periapikal indeks ve seans sayısı flare up ile istatistiksel olarak anlamlı derecede ilişkili bulunmuştur. Kadınlarda, nekroz dişlerde, şişliği olan hastalarda ve çok seans yapılan hastalarda daha fazla flare-up gözlenmiştir. Sonuç: Flare-up daha çok hastanın ve dişin tedavi öncesi durumuyla ilgili faktörlerle ilişkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this thesis was to analyse the factors contributing flare-up occurrence which is one of the primary reasons for failure of root canal treatment. Material and Method: In this study, data were collected from patients, on demographical factors, pulp/periapical diagnosis, presenting symptoms, treatment procedures, and number of appointments during root canal treatment appointments. Then the patients who experienced flare-up (a severe problem requiring an unscheduled visit and treatment) were further examined and correlating factors between pretreatment data and occurrence of flare-up was analyzed. Data was analysed statistically by chi-square and logistic regression analysis with significance at 0.05 or less. Results: In this thesis 18 factors were studied and 6 of them was significantly associated with flare-up. Flare-up incidence was %16.4. Medical history, age, type of tooth, placement of tooth, preoperative pain, drug use, whether the procedure is retreatment or not, root canal preparation technique, dressing with intracanal medication and obturation technique did not statistically affect the occurrence of flare-up (p>0.005).