Hazır giyim sanayiinde kalıp ve ürün ölçülerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 41181
  2. Yazar: MÜJGAN BAYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEMİHA AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Hazır giyim sanayii, bir çok ülkede önemli bir sanayi dalı olarak karşımıza çıkmaktadır. Gelişen teknoloji, değişen değer yargıları ve tüketicilerin yaşam seviyelerinin artmasıyla, hazır giyim ürünlerinde kaliteli ürün seçme eğilimi de artmıştır. Böylece, hazır giyim sanayiinde kalite denilen olgu, ne istediğini bilen, tüketiciler sayesinde ön plana çıkmıştır. Hazır giyim ürünlerinde kaliteli üretim anlayışı, sadece dikiş kalitesi ile sınırlandırılamaz. Giysilerin modaya uygunluğu, kumaş ve dikiş kalitesinin yanısıra, giyenin vücut ölçülerine uyması gerekmektedir. Aksi halde, giysinin tüketicinin beğenisini kazanması zorlaşır ve pazarlama güçlükleri ortaya çıkar. Bu nedenle giysinin, tüketici vücuduna uygunluğu çok önemlidir. Hazır giyim üretiminde üretim süreci sırasında, yeterli kalite kontrol yapılamaması sonucu gözlenemeyen üretim hatalarıyla alıcılara ulaşan giysiler giysinin kalitesini olumsuz yönde etkileyerek, tüketici istek ve beklentilerini karşılayamamaktadır. Sözü edilen üretim hatası, kesim kalıbında belirlenmiş ölçülerin bitmiş ürün ölçülerine uymamasından kaynaklanmaktadır. Bu hatalar giysinin yapısını görüntüsünü etkilemektedir. Bu araştırma ile hazır giyim üretiminde karşılaşılan bu sorunu saptamak amacıyla, kesim kalıbı ölçüleri ile nihai ürün ölçüleri üzerinde ölçme çalışmaları yapılarak tutarsızlıklar incelenmiştir. Araştırmada ele alınan belli başlı problemler şunlardır: 1. Hazır giyim üretiminde hangi beden ölçü dizileri ve beden numaralama sistemleri kullanılmaktadır? 2. Hazır giyim üretimi yapan firmaların kalıp elde etme yöntemleri farklı mıdır? 3. Kalıp büyültme-küçültmede kullanılan yöntemler nelerdir? 4. Hazır giyim üretiminde kesim ve dikim aşamalarında kullanılan tolerans paylan nelerdir?5. Hazır giyim üretiminde kesim kalıbı ölçüleri ile nihai ürün ölçüleri arasında fark var mıdır? Araştırmanın kapsamını Ankara ve İzmir illerinde hazır giyim üretimi yapan firmalar oluşturmaktadır. Bunlardan 289 firma, random yolla seçilerek örnekleme alınmıştır. Araştırma için gerekli verileri toplama amacıyla Anket ve Gözlem Formları geliştirilmiştir. Anket Formu ile, firmaların araştırma kapsamındaki uygulamaları belirlenmiş, Gözlem Formu ile kalıp ve ürün ölçüleri saptanmıştır. Her iki ölçme aracı, uygulanmadan önce ön deneme uygulamasına tabi tutularak geliştirilmiştir. Gözlem Formu kapsamında yaygınca üretilen katın giysilerinden olan ceket, etek, bluz ve pantolon ile ilgili kesim kalıbı ve ürün ölçüleri ile ilgili boyutlara yer verilmiştir. Araştırmadan elde edilen verilerin analizi bilgi işlem ortamında gerçekleştirilmiştir. Kesim kalıbı ve satışa hazır giysi arasındaki ölçü farkları yorumlanırken bu alandaki araştırma ve yayınlarda yer alan tolerans paylan dikkate alınmıştır. Araştırmadan elde edilen belli başlı sonuçlar şunlardır. 1. Hazır giyim sanayiinde giysi üretimi kalıp hazırlama aşamasında farklı ölçü dizileri kullanılmaktadır. 2. Hazır giyim sanayiinde giysi üretimi kalıp hazırlama aşamasında farklı kalıp elde etme yöntemleri uygulanmaktadır. 3. Hazır giyim üretiminde farklı beden numaralama sistemi kullanılmaktadır. Kalıp serileştirme aşamasında da yaygın olarak, Sistematik Büyültme-Küçültme Sistemi kullanılmaktadır. 4. Hazır giyim üretiminde kesim ve dikim aşamalarında olabilecek hatalardan dolayı firmalar farklı tolerans paylan kullanmaktadırlar. ı 5. Hazır giyim üretiminde kesim kalıbı ölçüleriyle nihai ürün ölçüleri arasında yapılan karşılaştırma sonucu elde edilen hata miktarlarının, giysi kabul edilme sınırlan olarak belirlenmiş olan tolerans paylarını aştığı sonucuna varılmıştır. Araştırmadan varılan sonuçlar doğrultusunda şunlar önerilebilirm 1. Hazır giyim üretimi kalıp hazırlama aşamasında, standart kadın beden ölçüleri esas alınarak hazırlanacak kalıplar ile üretilen giysiler hazır giyimde üretim kalitesini arttıracaktır. 2. Hazır giyimde iç talebi karşılamaya yönelik üretimde, Türk insanının vücut özelliklerine uygun bir kalıp sisteminin kullanılması ile üretilen giysilerde ölçü birliği ve standart sağlanacaktır. 3. Giysi üretiminde oluşturulacak sistemli bir sertleştirme yönteminin kullanılmasıyla, beden özelliklerine uygun standart giysiler üretilebilecektir. 4. Hazır giyim üretiminde kesim ve dikim aşamalarında ölçü toleranslarının belli standartlarda kullanılması, giysinin uyumunu bozmadan nitelikli ürünlerin üretilmesini sağlayacaktır. 5. Hazır giyim üretiminin her aşamasında uygun tekniklerde yapılacak kalite kontroller ile nitelikli ürünlerin üretilmesi sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Ready-made industry, has been seen as an important industry section in many countries. Developed technology, changed standard of Judgements and with improving of levels of the lives of consumers, selecting quality product trend in ready-made products, has improved, too. So, the fact that is called quality, in ready- made industry, by the consumers who know what they want, has been the most important thing. The comprehension of quality production in ready-made products with the stitching quality can never be limited. Beside the quality of stitching and fabric, the clothes should be proper in fashion and body-size. Otherwise, admiration of the consumers to the clothes gets more difficult and marketing problems can be encountered. For this reason, the suitability of the clothes to the body-size of the consumer is the most important. The clothes that have been bought with production faults that can't be kept under control as a result of insufficient quality control during the ready-made production process, can never meet the demands and expectations of the consumers by influencing the quality of clothes in negative ways. The production fault mentioned above, stems from the unsuitability of size determined by cutting pattern to the size of finished products. With the help of this research, the problems faced in ready-made production has been studied by comparing the size of cutting pattern to the size of finished products. The main problems studied in this research arc as follows: 1. In ready-made production which systems of body-numbering and body-size alignments arc being used? 2. Are the methods of obtaining pattern of companies which perform ready- made production different? 3. What are the methods used in pattern largening-shrinking? 4. What are the tolerance ratios used in cutting-stitching phases of ready-made production?5. Is there any difference between the sizes of finished products and cutting pattern in ready-made production? The scope of research has been formed by the companies producing ready- made products in Ankara & İzmir. Of these, 289 companies have been taken into exemplification by having chosen randomly. The questionnaire and observation forms have been developed with the purpose of collecting data required for the research. With questionnaire form, the procedures of companies in cover of research has been determined, on the other hand, with observation form, the sizes of pattern and product have been fixed. Both of measuring devices have been improved by having subjected to pre-trial process before putting into practice. Of the commonly produced cotton clothes in stage of observation; Jacket, skirt, blouse and trousers are given in dimensions and sizes related to cutting-pattern and product sizes. The analysis of the data obtained in research has been realized by data-process medium. When commenting the size differences between cutting pattern and ready- for- sale cloth, the tolerance ratios taking place in publications and rcscarchs in this field, have been taken into consideration. Main results obtained from researchs arc as follows: 1. In ready-made clothing industry, Different size alignments are used during the preparation of production pattern. 2. In ready-made clothing industry, different methods of obtaing pattern are applied during the preparation of production pattern. 3. In ready-made clothing production, different size numbering system are used. In the process of making serial, grading system is commonly used. 4. In ready-made clothing production, during the process of cutting & stitching arc used different tolerance ratios by companies because of possible mistakes. 5. It has been found out that in ready-made clothing production, as a result of comparison carried out between cutting-pattern & finished product, the amount of mistakes exceeds the determined limits.5. Is there any difference between the sizes of finished products and cutting pattern in ready-made production? The scope of research has been formed by the companies producing ready- made products in Ankara & İzmir. Of these, 289 companies have been taken into exemplification by having chosen randomly. The questionnaire and observation forms have been developed with the purpose of collecting data required for the research. With questionnaire form, the procedures of companies in cover of research has been determined, on the other hand, with observation form, the sizes of pattern and product have been fixed. Both of measuring devices have been improved by having subjected to pre-trial process before putting into practice. Of the commonly produced cotton clothes in stage of observation; Jacket, skirt, blouse and trousers are given in dimensions and sizes related to cutting-pattern and product sizes. The analysis of the data obtained in research has been realized by data-process medium. When commenting the size differences between cutting pattern and ready- for- sale cloth, the tolerance ratios taking place in publications and rcscarchs in this field, have been taken into consideration. Main results obtained from researchs arc as follows: 1. In ready-made clothing industry, Different size alignments are used during the preparation of production pattern. 2. In ready-made clothing industry, different methods of obtaing pattern are applied during the preparation of production pattern. 3. In ready-made clothing production, different size numbering system are used. In the process of making serial, grading system is commonly used. 4. In ready-made clothing production, during the process of cutting & stitching arc used different tolerance ratios by companies because of possible mistakes. 5. It has been found out that in ready-made clothing production, as a result of comparison carried out between cutting-pattern & finished product, the amount of mistakes exceeds the determined limits.