Beş yıldızlı otel işletmelerinde faaliyet gösteren talih oyunları salonlarının satış promosyonu uygulamaları
- Tez No: 41180
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DÜNDAR DENİZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Gelişmekte olan ülkelerin kalkınması için ihtiyaç duyulan dövizin sağlanmasında, ihracaatın artırılması yanında turizm sektörünün canlandırılması gereği ön plâna çıkmış ve turizm, gelişen ülkelerin kalkınmak için umut bağladıkları bir sektör durumuna geçmiştir. Oysa ülkemizde turizm anlayışı son yıllara kadar klâsik turizm anlayışı üzerinde yoğunlaşmıştı. Turizm endüstrisinin zenginliği ve çeşitliliği işletmecileri değişik alanlarda faaliyet göstermeye zorlamıştır. Bu çalışmamızda beş yıldızlı otel işletmelerine destek veren talih oyunları salonlarının satış promosyonları incelenmiştir. Birinci bölümde: Hizmetin tanımı, özellikleri, promosyonları ve geleneksel mal pazarlaması ile hizmet pazarlaması arasındaki ortak ve ayrı nokta lar incelenmiş, hizmet ve hizmet pazarlaması detaylı olarak ele alınmıştır. İkinci bölümde: Geleneksel mal pazarlaması karması elemanları ile hizmet pazarlaması karması elemanları incelenmiş ve 4P olan mal pazarlama sı karması elemanlarının nasıl 7P'ye çıktığı araştırılmıştır. Pazarlama karması elemanlarından olan tutundurma detaylı olarak incelenmiş ve satış promosyonuna geçiş yapılmıştır. Satış promosyonunun turizm işletmeleri için ne kadar önemli olduğu vurgulanmıştır. Üçüncü bölümde: Kumar ve kumarın tarihçesinden bahsedilmiş, talih oyunları salonlarının desteği ile ortaya çıkan kumar turizminden bahsedilmiştir. Talih oyunları salonlarının tanımı, düzenlenmesi ve kullanıldıkları satış promosyonları, teknikleri detaylı olarak ele alınmış ve Ankara'da bulunan talih oyunları salonlarının satış promosyon teknikleri anlatılarak bir sonuca varılmış tır.
Özet (Çeviri)
In order to provide the exchange needed for developing countries, it is understood that tourism should be innovated as well as increasing export and tourism has been of great importance for these countries to develop. Hovvever, until recently in our country, a classicial concept of tourism was vvidespread. Yet, the riches and variety of tourism industry have led the investors to work in different fields. in this study, sales promotions of casinos vvhich support five-star ho- tels associations have been examined. The first chapter deals with the description and the nature of service and promotion, as well as similarities and differences and promotion, as well as similarities and differences between traditional product marketing have been studied in details. The second chapter is about the traditional product marketing mix ele- ments and service marketing mix elements and it also deals with how to incre- ase the product marketing mix elements to 7P from 4P. The promotion resulting from marketing mix elements have been exa- mined minutely and sales promotion has also been studied emphasizing the importance of sales promotion for tourism associations. in the third chapter, gambling, history of gambling and the gambling tourism vvhich has been stimulated by casinos have been handled. The Definition and arrangement of casinos the sales promotion and techniques used by them have been settled and the thesis is conducted by examplifying the study wiht the sales promotion tecniques used in casinos in Ankara.