Fikir ve Sanat Eserleri Hukuku açısından imar planları ve plan müellifinin hakları
The rights of zoning plans and plan owner in terms of law on intellectual and artistic works
- Tez No: 411811
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
İmar planları, yapılaşmanın fen, sağlık ve çevre şartlarına uygun teşekkülünü sağlamayı amaçlar. Bu amacın gerçekleşebilmesi için imar planları, planlanacak yerin yönetim yapısı, idari bölünüşü, sınırları, fiziksel yapısı (jeolojik durumunu, akarsuları, taşkın alanları, iklimi, toprak kabiliyeti, tarım alanları, tarımsal arazi kullanımı, sulama alanları, bitki örtüsü, yer altı ve yüzeysel su kaynakları ile havzaları ve bunların özellikleri), maden kaynakları, çevresel kaynaklar ve koruma alanları (korunması gerekli kültür ve tabiat varlık alanları, sulak alanları, özel çevre koruma alanları, orman alanları, ekolojik açıdan korunması gerekli alanları ile milli parkları), demografik yapısı, sosyal yapısı, ekonomik yapısı, teknik alt yapısı (ulaşımı, enerjisi, çöpü, içme suyu ve kanalizasyonu) arazi kullanımı, sektörel alt yapısı, askeri alanları, mülkiyet yapısı, vb. özelliklerinin tamamı araştırıldıktan sonra elde edilen veriler, planlanan yerin gelecek vaadi ve planlanan yerde yaşayan ya da yaşayacak olan kişilerin muhtemel hedefleri doğrultusunda plan müellifi tarafından hazırlanır. İmar planlarının tamamı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca eserdir. Bu nedenle plan müellifi, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca, eser sahibinin sahip olduğu hakların tamamına sahiptir. Ancak plan müellifinin eseri olan imar planının özellikle kamusal niteliği ve 3194 sayılı İmar Kanunu ile yapılan özel düzenlemeler karşında plan müellifinin sahip olduğu haklar özellik arz edebilmektedir. ANAHTAR SÖZCÜKLER 1- Plan Müellifi 2- Eser Sahibi 3- İmar Planı 4- Plan Müellifinin Hakları 5- Plan Müellifinin Açabileceği Davalar
Özet (Çeviri)
Zoning Plans aim providing of structuring which is suitable for technique, health and environmental conditions. To occur this aim, after zoning plans, management structure of planning place, administrative division, boundaries, physical structure (its geologic situation , rivers, flood plains, climate, soil quality, agriculture areas, using of agricultural area, irrigation areas, vegetation, underground and superficial water resources and basins and their properties), mineral resources, environmental resources and protected areas (the areas of cultural and natural properties are necessary to protect, wetlands, private environmental protections, forest areas, the areas which are ecologic necessary to protect and national parks), demographic structure, social structure, economic structure, technical infrastructure (transportation, energy, rubbish, drinking water and sewage) using land , sectoral infrastructure , military districts , ownership structure, etc. all explore , obtained data are prepared in accordance with promising of pre-planned area and the possible aims of people who live or will live by plan owner. All zoning plans are work in accordance with 5846 numbered of Law on Intellectual and Artistic Works. Therefore, the plan owner has all the rights which are had by work owner in accordance with 5846 numbered of Law on Intellectual and Artistic Works. However, the rights of plan owner can be offered in a view of zoning plan which is the work of the owner plan, particularly public nature and special regulations with 3194 numbered Zoning Law. KEY WORDS 1- Plan Owner 2- Work Owner 3- Zoning Plan 4- Rights of Plan Owner 5- Prosecutables of Plan Owner