Regülasyon ekonomisi ve düzenleyici ve denetleyici kurum olarak Kamu İhale Kurumu örneği
Regulation economy and public procurement institution example as theregulatory and supervisory institutions
- Tez No: 411810
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAŞİM AKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Düzenleyici ve Denetleyici Kurumlar, kamusal yaşamın iletişim, medya, finans, enerji, rekabet, bankacılık, kamu ihaleleri gibi duyarlı alanlarında faaliyet göstermektedirler. Bu kurumlar faaliyetlerini yerine getirirken de geniş kamusal yetkiler kullanmakta; düzenleme, denetim ve yaptırım gibi fonksiyonları yerine getirmektedirler. Bu çalışmanın amacı, regülatör bir kurum olarak Kamu İhale Kurumunu incelemektir. Bu bağlamda Kamu İhale Kurumunun kuruluşu ve kuruluş nedenleri, tarihsel gelişimi, kurumun görev ve yetkileri, teşkilat yapısı, Kurumun karar organı ele alınacaktır. Düzenleyici bir Kurum olarak Kamu İhale Kurumunun kamu ihaleleri ile ilgili ülke genelinde uygulamayı yönlendirme ve koordinasyonu sağlama görevleri ortaya konulacaktır. Kamu İhale Kurumunun, ülke genelinde ihalelerle ilgili istatistikleri ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Regulatory and Supervisory İnstitutions operate sensitive are as such as public life, communication, media, finance, energy, competition, banking public procurement. İn carrying out the activities of these institutions are using extensive public powers; editing functions such as the control and sanctions instead. The purpose of this study, the regulator as an institution to examine the Public Procurement Agency. İn this context, organization and organizational causes of the Public Procurement Authority, historical development, functions and powers, organizational structure, decision making body of the organization will be discussed. The Public Procurement Regulatory Authority as an institution of public procurement practice across the country to provide guidance and coordination of tasks evaluated. The Public Procurement Agency, statistics about tenders across the country will be covered.