Çalışanların iç ve dış kontrol odaklarının duygusal zekayla ilişkisi: Kamuda bir alan araştırması.
A research about a relation between interior and exterior locus of control and the emotional intelligence which the workers in an organisation
- Tez No: 411818
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KUBİLAY ÖZYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada bir örgütte çalışanların sahip oldukları duygusal zekayla, iç veya dış kontrol odakları arasında bir ilişki olup olmadığının ve hangi yönde ilişki olduğunu araştırılmaktadır. Ayrıca, yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, gelir düzeyi, bakmakla yükümlü kişi sayısı ve yetişilen yer gibi demografik değişkenlerin söz konusu kavramlar üzerindeki etkileri de inceleme kapsamına alınmıştır. Araştırma evreni, Tokat İli Yeşilyurt İlçesinde kamu kurumlarında çalışan personeldir. Duygusal zekayı ölçmek için Schutte ve arkadaşlarının 1998 yılında hazırlamış oldukları duygusal zeka ölçeği ve kontrol odağını ölçmek için de Rotter iç ve dış kontrol odağı ölçeği kullanılmıştır. Anketleri 77 erkek ve 40 kadın olmak üzere toplam 117 katılımcı cevaplamıştır. Veriler SPSS 16 programı ile analiz edilmiştir. Çalışmada duygusal zekası yüksek olan çalışanların iç kontrol odağına sahip oldukları ve duygusal zekası düşük olanların dış kontrol odaklı oldukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
At this study, it is researched if there is a relation between interior and exterior locus of control and the emotional intelligence which the workers in an organisation have; it is also researced which side this relation is. Morever; their age, sexuality, marital status, education, their level of income, where they grow up, how many people they look after and their affects on these people are observed. Research Universe is the personnels who work in Yeşilyurt in Tokat. For measuring Emotional Intelligence, Emotional Intelligence Criterion which is prepared by Schutte and his friends in 1998 is used and for evaluating Locus of Control, Rotter Interior and Exterior Locus of Control Criterion is used. In all,117 participants, including 77 men and 40 women, answered the polls. It is analysed by SPSS 16.0 programme. It is understood from the survey that the workers having high emotional intelligence have interior control focus and the workers having low emotional intelligence have exterior locus of control.