İtfaiye çalışanlarının risk algısı ve denetim odağı ilişkisi üzerine bir araştırma: İstanbul itfaiyesi örneği
Risk perception and control of the fire employee relations focus on research: The case of fire in İstanbul
  1. Tez No: 438418
  2. Yazar: İLHAN SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASIM SALDAMLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
İtfaiye çalışanlarının risk algıları ve denetim odağı ilişkilerini ortaya koymayı amaçlayan bu çalışma İstanbul İtfaiye Teşkilatı'nda gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın örneklemi Bayrampaşa, Bakırköy, Fatih İtfaiye Amirlikleri ile bunlara bağlı itfaiye istasyonlarında görev yapan 345 personelden oluşmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak Heyecan arama ve iç-dış kontrol odağı ölçekleri kullanılmıştır. Aynı zamanda çalışmanın literatür bölümünde itfaiye, itfaiyeci gibi itfaiye teşkilatıyla ilgili kavramları, risk algısı, denetim odağı gibi kavramlar araştırılarak ilgili kavramlarla birlikte tanımlanmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre Heyecan arama ve iç-dış kontrol odağı ölçeği görev süresince iş kazasına maruz kalma düzeyine göre anlamlı düzeyde farklılık göstermemektedir. Beklenene göre iş kazası mağdurlarının heyecan aramalarının düşük, iç-dış odaklarının yüksek olması öngörülmektedir. Ancak çalışmadan elde edilen sonuçlar herhangi bir farklılık olmadığını göstermektedir. Bu durum iş kazasına maruz kalmayanların da yeterli şekilde yaşanan kazalardan ders aldıklarını gösterebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the relationship of risk perception and locus of control of fire took place in Istanbul Fire Department employees. The study sample Bayrampasa, Bakirkoy, Fatih Fire Chief with working in them due to the fire station consists of 345 personnel. The study calls for data collection and excitement internal-external locus of control scale were used. At the same time firefighters in the literature section of this study, concepts such as the fire brigade firefighter, risk perception, concepts such as locus of control have been identified with the concepts explored. According to the results obtained from the study excitement internal-external locus of control scale search and exposure to work-related accidents during the mission it does not differ significantly according to the level. low sensation seeking victims of occupational accidents than would be expected, is expected to be high internal-external focus. However, the results obtained from this study indicate that there is no difference. In this case, the business of the accidents happened in those exposed to accidents can adequately show that they take courses.