Multipl skleroz'da uzun latanslı refleks yanıtlar ve korpus kallozum alan ölçümleri
Long-latency reflexes and area measurements of corpus callosum in patients with multiple sclerosis
  1. Tez No: 411859
  2. Yazar: HÜLYA ERTAŞOĞLU TOYDEMİR
  3. Danışmanlar: UZMAN FERAY KIYMAZ SELEKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışma, Şişli Etfal Hastanesi Nöroloji Kliniği'nde, Poser ve McDonald kriterlerine göre kesin MS tanısı almış 23 MS hastası ve 15 sağlıklı bireyden oluşan kontrol grubunda prospektif olarak yapıldı. MS hastalarında, LLR incelemesi ile korpus kallosum alan ölçümlerinin tanıya katkılarının değerlendirilmesi ve aralarındaki korelasyonun araştırılması amaçlandı. Çalışmaya alınan tüm hastaların ve sağlıklı bireylerin nörolojik muayeneleri yapılarak, hastaların EDSS puanı hesaplandı. Tüm bireylerin LLR incelemesi yapıldı. MRG ile korpus kallosum alan ölçümleri hesaplandı. MS grubunda, LLR incelemelerinde latans değerlerinin sağlıklı bireylere göre daha uzun olduğu, korpus kallosum alan değerlerinin belirgin olarak daha küçük olduğu görüldü. MS grubunda korpus kallosum alanı ile LLR arasında anlamlı ilişki bulunmadı(p=0.38). Fakat, sadece hafif klinik defisiti olan hastalar çalışmaya alındığından, hastaların çoğu normal LLR incelemelerine ve alan değerlerine sahip olduğundan, anlamlılık bulma olasılığının düşük olduğu düşünüldü. Korpus kallosum alan değeri en küçük olan hastanın LLR incelemesinin, amplitüd ve latans farkı açısından patolojik olma sınırına yakın olmasına rağmen, bu parametrelerdeki geniş değişkenlik aralığı sebebiyle normal sınırlar içinde kalması da bunu destekledi. Bu veriler, hasta sayısı daha fazla olan çalışmaların gerekliliğini gösterdi. LLR incelemeleri ve MRG ile yapılan korpus kallosum alan ölçümleri, tek başlarına veya bir arada MS tanısına yardımcı olan, kolay, net, güvenilir bilgi veren inceleme yöntemleri olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
This study was done with 23 MS patients who had the diagnosis of 'definite MS' according to Poser and McDonald's diagnostic criteria and a control group including 15 healthy individuals, at the Neurology Clinic of Şişli Etfal Hospital, prospectively. We aimed to evaluate the contribution of LLR and corpus callosum area analysis to the diagnosis of MS and to investigate the correlation between them. Neurologic examination of the control group and MS patients were done and EDSS scores of the patients were estimated. For all the individuals, LLR investigation and callosal area measurements were performed. In the MS group, LLR latancies were longer than that of the control group and corpus callosum areas were smaller in MS patients when compared with healthy individuals. There was no significant correlation between LLR and callosal area measurements in the MS group(p=0.38). But, only the patients with mild deficits were included in this study and nearly half of the patients had normal LLR tests and corpus callosum area measurements, so the probability of finding significant relationship between them was thought to be low. As electrophysiological examinations have wide variable limits, LLR testing of the patient who had the smallest corpus callosum area were accepted normal despite the fact that amplitude and latency difference were nearly pathologic. These findings revealed the need for other studies that would be done with more patients. LLR investigation and corpus callosum area measurements can be used together or alone in the diagnosis of MS as direct, easy and reliable tests.