Motive edici faktörlerin çalışanların iş performansı ve işten ayrılma niyeti üzerine etkisi
The effect of the motivations factors on job performance and intend to quit
  1. Tez No: 411863
  2. Yazar: GÜLTEN SAVCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEBAHATTİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Araştırmanın temel amacı, motive edici faktörler ile iş performansı ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkileri analiz etmektir. Araştırmanın türü ampirik, tasarımı nedensel ve veri toplama tekniği ankettir. Araştırma Türkiye'de özelleştirilen bir kamu kuruluşunun 130 çalışanı üzerinde yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre, motive edici faktörlerden ücret, çalışma koşulları ve çalışanlar arası işbirliği işten ayrılma niyetini negatif yönde etkilerken, işin kendisi, ücret ve çalışma koşulları iş performansını pozitif yönde etkilemektedir. Ayrıca motivasyon faktörlerinin iş performansına etkisinde işten ayrılma niyetinin aracı rolünün olmadığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca çalışanları motive eden faktörlerin öncelikli sıralaması İşin kendisi, İşbirliği, Ücret ve çalışma koşulları, Amirle ilişkiler, Yükselme olanakları ve Ödüllendirme şeklinde ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of research is to analyse correlations between factors on motivation, job performance and turnover intention. The research type is empirical, design is causal, method of data collection is questionnaire.The research is conducted on 130 personnel of a government organization privatized in Turkey. As first result, wage, labour conditions and cooperation between personnel of the motivation factors effect negatively on turnover intention. As second result, itself of job, wage and labour conditions of the motivation factors effect positively on job performance. Besides, in the relationship, turnover intention isn?t in mediating role. In addition, it is revealed that factors motivating personel are, respectively, itself of business, cooperation, wages and labour conditions, relation with chief, career possibility and rewarding.