Samsun ili buğday üretim alanlarında enfeksiyon oluşturan bakteriyel etmenlerin belirlenmesi
Determination of bacterial agents in wheat production areas in samsun province
  1. Tez No: 411864
  2. Yazar: ARMAĞAN ÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN MURAT AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Buğday, Türkiye'de en önemli kültür bitkilerinden birisidir. Bakteriyel hastalıklar, dünyada buğday verimini sınırlandıran en önemli faktörler arasında yer almaktadır. Bu çalışma Samsun İli buğday üretim alanlarında enfeksiyon oluşturan bakteriyel etmenlerin belirlenmesi için yapılmıştır. Bu amaçla Samsun İli'nde buğday yetiştirilen alanlardan yaprak örnekleri toplanarak, bakteriyel izolatlar izole edilmiştir. İzolatlar, morfolojik karakterlere, biyokimyasal ve moleküler testlere göre tanılanmıştır. Hastalıklı yaprak örneklerinden toplam 36 bakteriyel izolat izole edilmiştir. Bu bakteriyel izolatların 15'i (% 42) Rathayibacter tritici, 12'si (% 33) Rathayibacter iranicus ve 9'u (% 25) Xanthomonas translucens pv. undulosa olarak tanılanmıştır.
Özet (Çeviri)
Wheat is one of the most important cultivated plants in Turkey. Bacterial diseases are one of the important yield – limiting factors to wheat production in the world. This study was made to determination of wheat bacterial agents in Samsun Province. For this purpose bacterial isolates were isolated from leaves samples, collected from wheat growing areas in Samsun Province. The isolates were identified according to the morphological characteristics, biochemical and molecular tests. A total of 36 bacterial isolates were isolated from diseased leaves samples. These bacterial isolates were identified as; Rathayibacter tritici 15 (42%), Rathayibacter iranicus 12 (33%) and Xanthomonas translucens pv. undulosa 9 (25%).