Şanlıurfa Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesine başvuran gebelerde anemi sıklığı ve ilişkili faktörler
The prevalence of anemia and related factors in pregnant women admitted to Şanlıurfa Maternity Hospital
  1. Tez No: 411865
  2. Yazar: FERAY KABALCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜGEN ÖZCANARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma Şanlıurfa ilinde Şanlıurfa Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi doğum polikliniğine başvuran gebelerde anemisi görülme sıklığı ve arasındaki ilişkili faktörlerin saptanması amacıyla kesitsel olarak planlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Ocak - Mart 2013 tarihleri arasında hastane polikliniklerine doğum öncesi bakım hizmeti almak üzere başvuran 14. Gebelik haftasını tamamlayan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 873 gebe oluşturmuştur. Araştırmanın sosyo - demografik ve anemi ile ilgili verileri, literatür bilgilerine dayalı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen veri toplama formu kullanılarak elde edilmiştir. Veri toplama formu uygulandıktan sonra gebelerden Hemoglobin ölçümü için kan örnekleri alınmış ve laboratuvar sonuçları kaydedilmiştir. Veriler, SPSS for Windows 11.5 (Statistical Package for the Social Sciences) paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde; yüzdelik dağılım, ki-kare testi ve logistik regresyon (Binary Logistic) analizi kullanılmıştır. Bu çalışmada gebelerin % 23.3'ünün anemik olduğu saptanmıştır. Gebelerde; en son gebelik ile şimdiki gebelik arasında geçen sürenin 24 aydan kısa olanlarda, iki yıldan az süre ile gerçekleşen doğumu olanlarda, gebeliğinin 2.
Özet (Çeviri)
This study was designed as cross-sectional to determine the prevalence of anemia in pregnant women admitted to the maternity polyclinic of Şanlıurfa maternity hospital in the province of Şanlıurfa and the related factors. The sample group consisted of 873 pregnant women who applied to hospital polyclinics for antenatal care service between January 2013 and March 2013, completed their 14th gestational week and accepted to participate in the study. Socio-demographic and anemia-related data of the study were obtained by using the data collection form, which was developed by the researcher based on literature knowledge. After the application of the data collection form, blood samples were received from the pregnant women for the hemoglobin measurement and the laboratory results were recorded. The data were evaluated by using the SPSS for Windows 11.5 (Statistical Package for Social Sciences for windows). Percentage distribution, chi-square test, and logistic regression (Binary Logistic) analysis were used to analyze the data. In this study 23.3% of pregnant women were determined to be anemic.