Şanlıurfa'da infertil kadınların gebeliği kolaylaştırmak için kullandıkları geleneksel yöntemler
Traditional methods used infertile women in Şanliurfa to facilitate getting pregnan
- Tez No: 566130
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA KORUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Araştırma, Şanlıurfa'da infertil kadınların gebe kalmayı kolaylaştırmak için kullandıkları geleneksel yöntemleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi infertilite polikliniğine başvuran kadınlar oluşturmuştur. Örneklem büyüklüğünü hesaplamak için polikliniğe başvuran 67 kadınla pilot çalışma yürütülmüş, %80.3 kullanım oranı ve %8 yanılma payı baz alınarak örneklem sayısı 244 olarak hesaplanmıştır. Araştırmanın uygulanabilmesi için Harran Üniversitesi Etik Kurul'undan yazılı izin ve çalışmaya katılmayı kabul eden kadınlardan sözlü onam alınmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistiklerden yüzde, ortalama, standart sapma, tek değişkenli analizlerden Ki-kare ve t testi kullanılmıştır. Çalışmada kadınların yaş ortalamasının 28.23±6.08 olduğu, %45.1'nin temel eğitim almadığı, %60.8'inin 2 yıl ve daha fazla süredir gebelik planladığı, %40.6'sının primer infertilite tanısı aldığı belirlenmiştir. Kadınların %77.0'si en az bir kez, %47.3'ü ise 3 veya daha fazla gebeliği kolaylaştırıcı geleneksel yöntem kullanmıştır. Kadınların en çok kullandığı geleneksel yöntem Hocaya/Şıha üfletme, bel bağlatma (%33.5) iken, eşlerinin en çok kullandığı geleneksel yöntem ballı karışımdır (%57.8).
Özet (Çeviri)
The research was carried out to determine the traditional methods used by infertile women to facilitate conception in Şanlıurfa. The population of the study consisted of women who applied to the infertility outpatient clinic of Harran University Research and Application Hospital. In order to calculate the sample size, pilot study was conducted with 67 women who applied to the outpatient clinic. The sample number was calculated as 244 based on 80.3% usage rate and 8.0% error rate. In order the study to be applied, written permision was obtained from the ethics committee of Harran University and verbal consent from the women who accepted to participate in the study. The date obtained from the study were evaluated by using the Statistic programme "Statistical Package for Social Sciences (SPSS) for Windows 16.0.''In the evaluation of the date; percentage, medical and standard deviation were used from descriptive statistics and chi_square and t test were used from univariate analysis. In the study, it was determined that the average age of the women was 28.23±6.08, 45.1% of the women didn't receive basic education, 60.8% of them had planned pergnancy for 2 years or more, and %40.6 of them were diagnosed as primary infertiliy. It was determined that %77.0 of women use traditional methods to facilitate pregnancy.