8 haftalık futbol antrenmanının 14-16 yaş grubundaki öğrencilerin fiziksel ve fizyolojik özellikleri üzerine etkileri
The effects of an eight weeks football workout on the physical and physiological features of students in the 14-16 age group
  1. Tez No: 411888
  2. Yazar: METİN KOCADAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEBNEM ŞARVAN CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı 8 Haftalık Futbol Antrenmanının 14-16 Yaş Grubundaki futbolcuların Fiziksel ve Fizyolojik özellikleri üzerine etkilerini araştırmaktır. Çalışmaya toplam 40 sporcu-öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Yaş ortalamaları 14.4 ± 0.68 olan 20 fubtolcu deney grubunu, yaş ortalamaları 15.3 ± 0.68 olan 20 öğrenci kontrol grubunu oluşturmuştur. Deney grubuna haftada 3 gün günde 2 saat ve toplam 8 hafta düzenli olarak futbol antrenmanı uygulandı. Antrenman öncesi ve sonrasında deney ve kontrol gruplarına boy, kilo, esneklik, dikey ve yatay sıçrama, anaerobik dayanıklılık, 30m.Sürat koşusu,12dk. Koşu-yürüyüş testi, sistolik-diastolik kan basıncı, İKAS, deri altı yağ kalınlığı, antropometrik çap ve çevre testleri uygulandı. Ölçümlerden elde edilen ham verilerin değerlendirilmesinde SPSS 16 paket program kullanıldı. Deney ve kontrol gruplarının ön test ve son test arasındaki farka bakmak için Paired Samples t testi, deney ve kontrol grublarının birbirileri arasındaki farklılığa bakmak için İndependent Samples t testi uygulandı. Değişkenler arasındaki farklılığın yorumlanmasında anlamlılık düzeyi olarak 0,05 seçildi. Araştırma bulgularına göre, deney grubunun ön test ve son test değerleri karşılaştırıldığında boy, esneklik, dikey sıçrama, yatay sıçrama, anaerobik dayanıklılık, 30 metre sürat, 12dk.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of eight weeks football workout on the physical and physiological features of students in the 14-16 age group. A total of 40 student-athletes participated in the study on a voluntary basis. 20 athletes with an average age of 14.4 ± 0.68 made up the experimental group, whereas the control group consisted of 20 students with an average age of 15.3 ± 0,68. The experimental group was subject to a regularly organized football workout two hours a day three days a week with a period of 8 weeks in total. Before and after the workout, tests measuring height, weight, flexibility, vertical and horizontal jump, anaerobic endurance, a 30-meter, a 12-minute running-walking, systolic and diastolic blood pressure, IKAS, subcutaneous fat thickness, anthropometric diameter and anthropometric girth were applied to both the experimental group and the control group. The raw data obtained from the above-mentioned measurements were assessed with the SPSS 16 package program. Paired Samples Test was used to analyze the difference between the pre-test and the post-test results of both the experimental group and the control group; Independent Samples T Test was used to analyze the difference between the experimental group and the control group. The level of significance was selected as 0.05 for the interpretation of the differences between the variables.