Türkiye'de çimento sektöründe işletme sermayesi yönetimi ve işletme sermayesi düzeyindeki değişikliklerde enflasyon etkisinin ölçülmesi
- Tez No: 41191
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. METİN KAMİL ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Türkiye'de Çimento Sektöründe İşletme Sermayesi Yöne timi incelenerek, bu sektörde işletme sermayesi düzeyinde mey dana gelen değişikliklerde enflasyonun etkisinin ölçülmesine ça lışılmıştır. İşletme sermayesi düzeyindeki değişikliklerde enflasyo nun etkisinin varlığı bilinmekte ve Türkiye'de genel olarak bütün sektörler enflasyonun neden olduğu olumsuzluklardan iş letme sermayesi düzeyinde de etkilenmektedir. Bu etkinin, sek tör bazında, somut olarak ortaya konulması bakımından Türki ye'de çimento sektörü ele aınmıştır. İstatistiksel ve fînansal veriler kullanılarak enflasyon et- Msihin sektörde ölçülebilmesi için sektördeki işletme sermayesi düzeyindeki değişiklikler tesbit edilmiştir. Daha sonra işletme sermayesi yönetiminin etkinliği, iş hacmi değişmelerinin etkisi ve enflasyonun etkisi hesaplanarak işletme sermayesi değişimi nin analizi yapılmıştır. İşletme sermayesinin bu analizi; enflasyonun etkisini, iş hacmindeki değişmeyi ve yönetimde etkinliğin artış veya azalışı nı ortaya koymakla birlikte, alacakların, stokların ve ticari borç ların yönetimi hakkında da bilgi vermektedir. Türkiye'de çimento sektöründe konuyla ilgili olarak yapı lan inceleme, ölçme ve değerlendirme sonucu, işletme sermayesi düzeyindeki değişikliklerde enflasyonun çok yüksek oranda etki sinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In This Study; working capital management in Turkish cement sector was investigated and tried to measure impact of inflation on changes in working capital level, (in this sector) Negative impact of inflation on working capital is known. Generally, all the sectors of Turkey are negatively impacted by inflation like working capital. In order to show this impact in sec toral base, Turkish cement sector was taken as a sample. Changes in working capital level were founded out in ce ment sectors for measuring the impact of inflation by using sta tistical data. Then, the effectiveness of working capital manage ment, impact of volume change and impact of inflation calculated and changes in working capital were analyzed in detail. Although the analyze of mentioned working capital put. forward the impact of inflation, volume change, increase and dec rease in the effectivenes of management moreover it also gave in formation about receivables, inventories and liabilities. At the end of the performed research. It was seen that; in Turkish cement sector, proportion of the impact of inflation on change in working capital level is very high.