A ray of light in samuel beckett's plays: waiting for godot, endgame, and happy days
Samuel beckett'in oyunlarinda umut işiği: waiting for godot, endgame ve happy days
  1. Tez No: 411905
  2. Yazar: AYŞE NAZ BULAMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT ÇAPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Tezimde, Samuel Beckett'in Waiting for Godot, Endgame, ve Happy Days oyunlarındaki acı, ıstırap ve ölümle dolu karanlık dünyasında aslında bir umut ışığı olduğunu göstermeye çalıştım. Beckett bu oyunlarında insanların en kötü şartlarda bile umutlarını, yaşama sevinçlerini, ve hayat mücadelelerini sürdürdüklerini gösteriyor. Giriş bölümünde oyunların yazıldığı dönem ve yirminci yüzyıl olaylarının Beckett'in oyunlarındaki etkisini inceledim. Giriş bölümünden sonra ise Waiting for Godot, Endgame, ve Happy Days oyunlarındaki acı çekmek, dayanıklılık ve umut temalarını işlemeye çalıştım. Oyunları ele alırken önce Beckett'in dekor ve konu yardımıyla çizdiği kasvetli tabloyu ve karakterlerin içinde bulunduğu kötü hayat şartlarını anlattım. Sonra, karakterlerin en ümitsiz koşullarda bile nasıl güçlerini ve cesaretlerini koruduklarını ifade ettim. Fakirlik, yalnızlık, ve sıkıntıya rağmen karakterler ölüme boyun eğmemektedirler. Çünkü hala bir gün hayat şartlarının düzeleceğine dair bitmek tükenmek bilmeyen ümitleri vardır. Sonuç olarak Beckett'in de, yaşamış olduğu acı ve sıkıntılara rağmen yarattığı karakterler gibi yaşama sevincini ve ümidini yitirmemiş olduğu kanısına varabiliriz.
Özet (Çeviri)
The purpose of my thesis is to reveal a ray of light in a world of death, suffering, and decay in Samuel Beckett's plays: Waiting for Godot, Endgame, and Happy Days. In the thesis, I argue that Beckett shows how human beings can have hope, joy of life, and courage to go on in a world of void. The Introduction focuses on the time the plays were written. I discuss the impact of the post-World War II spirit on western drama and in particular Beckett's plays. Then Waiting for Godot, Endgame, and Happy Days are examined in terms of suffering, human persistence, and hope. In the discussion of the three plays, first, I show how Beckett portrays a gloomy, and dark atmosphere through a bare stage, and plot. The harsh living conditions that the characters have to endure are explained. Second, I explain that hope is an essential aspect of human nature. No matter how desperate characters' condition seems to be, they maintain their strength and courage to resume the struggle. Despite poverty, solitude, and boredom, they do not yield to death. The characters have an untiring hope that their living conditions will improve one-day. Finally, I conclude that Beckett himself should have had the belief in life in order to write his plays, novels, and poems.