İntrauterin inseminasyonda laparoskopinin gebelik oranlarına etkisi
The affect of laparoscopy to the pregnancy rates in intrauterine insemination
  1. Tez No: 411927
  2. Yazar: ATALAY EKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR TAŞKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada intrauterin inseminasyon (İUİ) öncesinde uygulanacak olan laparoskopinin gebelik sonuçlarına olan etkisini belirlemeyi amaçladık. Çalışmamız, Ocak 2006 ve Aralık 2006 tarihleri arasında İUİ işlemi uygulanan 213 hastanın dahil edildiği retrospektif randomize bir çalışmadır. İUİ işlemine geçilmeden önce laparoskopi operasyonu uygulanan 109 hasta laparoskopi grubu olarak adlandırıldı. Kalan 104 hasta kontrol grubunu oluşturdu. Her iki grup arasında hasta özellikleri açısından anlamlı farklılık yoktu. Laparoskopi grubundaki 35 hastada hiçbir pelvik patoloji saptanmadığından dolayı bu hastalar Normal Genital Bulgular (NGB) grubunu oluşturdu. Geri kalan 74 hastada en az bir pelvik patoloji saptandı. Bu hastalar da patoloji grubunu oluşturdu. NGB grubu diagnostik laparoskopiyle sınırlı kalırken patoloji grubuna infertiliteyi artırıcı cerrahi girişimler uygulandı. İUİ siklusları sonrasında her iki gruptan elde edilen gebelik oranları karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study we aimed to determine the affect of laparoscopy to the pregnancy rates which will be performed before intrauterine insemination (IUI). Our study is a retrospectively randomized study including 213 patients to whom IUI procedure performed between the periods of January 2006 and December 2006. 109 patients who were undergone laparoscopy operation before proceeding to IUI procedure named as laparoscopy group. The remainder 104 patients made up control group. There were no significant differences between patient characteristics of the two groups. 35 patients of the laparoscopy group, because of no pelvic pathology was detected, made up Normal Genital Findings (NGF) group. İn the remainder 74 patients, at least one pelvic patholoy was detected. This patients made up pathology group. While NGF group was limited with diagnostic laparoscopy, infertility enhancing surgical procedures were performed to the pathology group. Laparoscopic observation of the109 patients, among 35 of whom no pelvic pathology was detected made up Normal Genital Findings (NGF) group and other 75 of whom any pelvic pathology was detected made up pathology group. Pregnancy rates obtained from both groups were compared after IUI cycles.