Anterior servikal mikrodiskektomi sonrası titanyum cage ile allogreft kemik cage kullanılan olguların uzun dönem radyolojik ve klinik sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of the long-term radiological and clinical outcomes in cases who received titanium cage or allograft bone cage following anterior cervical microdiscectomy
  1. Tez No: 411928
  2. Yazar: İSMAİL UYSAL
  3. Danışmanlar: DR. GÜNER MENEKŞE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
2011-2013 yılları arasında Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroşirürji Kliniğinde tek seviye servikal disk hernisi nedeniyle opere edilen 62 hastadan 59 tanesi çalışmaya dahil edilip prospektif olarak değerlendirilmiştir. Olguların 33 tanesine füzyon materyali olarak titanyum cage 26 tanesine allogreft kemik cage kullanılmıştır. Postoperatif en az 18 ay takip edilmişlerdir. Allogreft kemik cage kullanılan olguların 16‟sı erkek 10‟u bayan olup, ortalama yaş 48 idi. Titanyum cage kullanılan olguların 11‟i erkek olup 22‟si bayandı ve ortalama yaş 43 idi. Semptomların preoperatif ortalama süresi 11 aydı ve bu süre 1 ay ile 34 hafta arasında değişiyordu. Bütün olgulara ameliyat öncesi 4 yönlü servikal direkt grafi çekildi. Hepsinin servikal MRG incelemesi mevcuttu. Bazı olgulara ilave olarak servikal BT tetkiki yapılmıştı. Bazılarında ise tanıyı desteklemek amacıyla EMG eklenmişti. En fazla müdahale yapılan seviye her iki grupta da C5-6 idi. İkinci sıklıkta ise C6-7 mesafesiydi. Ameliyat öncesi ve sonrası çekilen direkt servikal grafilerden yararlanılarak 3 farklı ölçüm kullanıldı. Bu ölçümler: İntervertebral disk mesafesi (İDMY), Foramen Yüksekliği (FY), Lordoz açısı (LA) idi. Ameliyat sonrası hastalar 4-6 hafta arası boyunluk kullandı. Hastalara postoperatif 1. gün, 1. ay, 6. ay ve 18. aylarda dinamik servikal direkt grafiler çekildi. Klinik durumlarına göre cerrahi sonuçlar, ODOM‟S, NDI kriterleri kullanılarak değerlendirildi. İstatiksel yöntemler kullanılarak her iki grubun ölçümleri karşılaştırıldı. Klinik sonuçlar arasında her grup arasında anlamlı bir fark saptanmadı. Kemik füzyon gelişimi allogreft kemik cage kullanılan olgularda daha hızlı olmasına rağmen uzun dönemde titanyum cage kullanılan olgularında aynı oranda füzyona gittiği saptandı. Allogreft kemik cage grubunda greftte çökme ve İDMY ve FY azalma oranları daha fazla gözlenmesine rağmen klinik sonuçlar ve servikal lordoz oranlarının titanium cage kullanılan grup ile aynı olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
The present study prospectively evaluated 59 of a total of 62 cases who had been operated on for a single level cervical disc herniation in the Adana Numune Training and Research Hospital Neurosurgery Clinic between the years 2011 and 2013. Titanium cage was used as the fusion material for 33 of these cases, while allograft bone cage was used for 26 cases. The cases were followed-up for at least 18 months in the post-operative period. Of the cases who received allograft bone cage, 16 were male and 10 were female, and the mean age was 48 years. Of the cases who received titanium cage, 11 were male and 22 were female, and the mean age was 43 years. The mean duration of the symptoms in the pre-operative period was 11 months, and this duration varied between 1 month and 34 weeks. All of the cases underwent a four-sided cervical direct radiography before the operation. All were investigated with cervical MRI. Some of the cases additionally underwent cervical CT. EMG was also performed for some of them in order to support the diagnosis. The most frequent cervical level of intervention was C5-6 level in both of the groups. C6-7 space was second most frequent. Three different measurements were used by evaluating direct cervical radiographs, which were obtained before and after the operations. These measurements were as follows: intervertebral disc space (IDS), foraminal height (FH), and lordosis angle (LA). The patients used a cervical collar for four to six weeks after the operation. The cases underwent dynamic cervical direct radiographies in the post-operative first day, first month, sixth month, and eighteenth month. The surgical outcomes were evaluated using the ODOMs and the NDI criteria, regarding the clinical states of the cases. The measurements obtained in the two groups were compared using statistical methods. Clinical outcomes did not differ significantly between the two groups. Although bone fusion developed more rapidly in the cases who received allograft bone cage, the same rate of fusion was determined in the long-term also in the cases who were received titanium cage. Depression of the graft, and the rates of decreases in IDS and FH were observed more frequently in the allograft bone cage group; however, the clinical outcomes and degrees of cervical lordosis were the same with those of the group that received titanium cage.