Açıklanamayan infertilitesi olan hastalarda klomifen sitrat, klomifen sitrat + FSH ve FSH'nın intrauterin inseminasyonda kullanımının gebelik sonuçlarına etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of the use of clomiphene citrate, clomiphene citrate + FSH and FSH in intrauterin insemination on pregnancy outcomes in patients with unexplained infertility
  1. Tez No: 633154
  2. Yazar: REYHAN AYAZ
  3. Danışmanlar: DR. MEHMET ULUDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Tek başına klomifen sitratın (CC) başarılarını, tek başına saf insan üriner folikül uyarıcı hormonu (uFSH) ve her ikisinin de açıklanamayan subfertilite çiftleri olan ve intrauterin inseminasyon (IUI) geçiren hastalarda sırayla birleştirilmiş başarılarını karşılaştırmak. Gereç ve yöntemler: Normal bir uterus boşluğu, en az bir normal fallop tüpü ve düzenli adetleri olan ve en az 12 ay boyunca korunmasız ilişkiye rağmen gebe kalamayan 18-38 yaş arası hastalar, tek başına CC, tek başına uFSH almak üzere randomize edildi, veya tek bir IUI'den önce sıralı CC ve uFSH. Birincil sonuçlar klinik gebelik ve canlı doğum oranlarıydı. Çalışma, kurumumuzun etik kurulu tarafından onaylandı. Bulgular: Toplam 135 hasta randomize edildi ve bunlardan 121'i çalışmayı tamamlayabildi. Bunların% 30'unda (n = 36) tek başına CC,% 34'ünde (n = 41) tek başına uFSH ve% 36'sında (n = 44) sıralı CC ve uFSH vardı. Üç grup yaş, kısırlık süresi, hormon seviyeleri ve semen parametreleri açısından anlamlı farklılık göstermedi. Tek başına CC, tek başına uFSH ve sıralı CC artı uFSH grupları için gebelik oranları sırasıyla% 8.3,% 17.1 ve% 18.2 (p> 0.05) ve canlı doğum oranları sırasıyla% 8.3,% 12.1 ve% 13.6 idi (p> 0.05). Sonuç: Açıklanamayan infertiliteye sahip kadınlarda uFSH kullanımı, tek başına KK ile karşılaştırıldığında başarı oranını artırıyor gibi görünmektedir. Sıralı rejim, gonadotropin / IUI döngüleri planlanırsa tedavi maliyetini önemli ölçüde azaltabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: To compare the successes of clomiphene citrate (CC) alone, pure human urinary follicle-stimulating hormone (uFSH) alone, and both combined sequentially in patients with unexplained subfertility couples undergoing intrauterine insemination (IUI). Materials and methods: Patients aged 18-38 years who had a normal uterine cavity, at least one normal fallopian tube, and regular menses and were unable to conceive despite unprotected intercourse for at least 12 months were randomized to receive CC alone, uFSH alone, or sequential CC and uFSH before a single IUI. The primary outcomes were clinical pregnancy and live birth rates. The study was approved by the ethics committee of our institution. Results: A total of 135 patients were randomized, and 121 of these were able to complete the study. Of these, 30% (n=36) had CC alone, 34% (n=41) had uFSH alone, and 36% (n=44) had sequential CC and uFSH. The three groups did not significantly differ in terms of age, duration of infertility, hormone levels, and semen parameters. For CC alone, uFSH alone, and sequential CC plus uFSH groups, pregnancy rates were 8.3%, 17.1%, and 18.2%, respectively (p>0.05), and live birth rates were 8.3%, 12.1%, and 13.6%, respectively (p>0.05). Conclusion: In women with unexplained infertility, use of uFSH seemed to increase the success rate compared with CC alone. The sequential regime can significantly reduce the treatment cost if gonadotropin/IUI cycles are planned.