Polikistik over sendromu olan hastalarda insülin direnci ve ovaryan hacim ilişkisi
The relationship between ovarian volume and insulin resistance in polycystic ovary syndrome patients
  1. Tez No: 411926
  2. Yazar: CENK GEZER
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. FERİT SOYLU, DR. LEVENT ERKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çalışmamızın amacı polikistik over sendromu tanısı alan hastaları değişik klinik ve laboratuar bulgularına göre alt gruplara ayırarak, PKOS tanı kriterlerinden biri olan artmış ovaryan hacmin insülin direnci ile ilişkisini araştırmak ve insülin direncini öngörmedeki değerini saptamaktı. Çalışmamıza polikistik over sendromu olan 47 hasta ve menstrüel düzensizliği, klinik ve biyokimyasal olarak hiperandrojenizmi olmayan 25 kontrol olgusu dahil edildi. Tüm olgularda insülin direnci açlık insülin ve HOMA indeksi değerlerine göre, androjen düzeyi ise serbest androjen indeksi değerlerine göre değerlendirildi ve bütün olgularda ovaryan hacim hesaplaması yapıldı. Obezite ve biyokimyasal hiperandrojenizmin insülin direnci üzerinde arttırıcı etkisi saptanırken, insülin direnci ile ovaryan hacim artışı arasında da anlamlı korelasyon saptandı. Kontrol grubu çalışmaya dahil edildiğinde, ovaryan hacim artışının normal populasyonda da görülebildiği ancak oranının polikistik over sendromlu hastalardan daha az olduğu görüldü. Sonuç olarak, polikistik over sendromu ve insülin direncinin uzun dönemli riskleri göz önüne alındığında biz PKOS' lu hastaların hepsinin insülin direnci açısından taranmasını, obez, hiperandrojenizmi olan ve/veya artmış ovaryan hacmi olan tüm hastaların insülin direnci açısından daha yakından takip edilmesini önermekteyiz
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to group the patients according to their clinical and laboratory findings who are diagnosed as polycystic ovarian syndrome and find out if the ovarian volume increase in these patients has any correlation between insulin resistance or any value on estimating insuling resistance. 47 polycystic ovary syndrome patients and 25 ovulatory, clinically and biochemically normoandrogenemic control subjects were included in our study. In all subjects, insulin resistance was determined by measurement of fasting insulin and HOMA index and androgenic status with free androgen index. Also ovarian volume measurement is performed for each participant. It is found that obesity and biochemical hyperandrogenism has increased the risk and was correlated positively with insulin resistance, also ovarian volume increase was corraleted positively with insulin resistance too. By including the control subjects it is seen that ovarian volume increase is also seen in normal population but less than it is seen in PCOS patients. As a result, if the long term health risks of insulin resistance is considered, we recommend to evaluate all patients with PCOS, obesity, hirsutism and/or patients with increased ovarian volume for insulin resistance and follow them up for a time seriously.