Nüks öyküsü olan ve olmayan alkol bağımlılarında alkolizm yükleme tarzı envanteri (ayte)'nin geçerlilik çalışması
  1. Tez No: 41196
  2. Yazar: YILDIZ DİLEK ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERDAL IŞIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
özer Vükleme kuramına göre insanlar, karşılaştıkları durumları nedensel açıklamalar getirerek açıklamaya, belirsizlikleri ortadan kaldırmaya çalışmaktadır. 8u nedensel açıklamalar“yüklem”kavramı ile ifade edilmektedir. Vüklemler içsel dışsal (denetim odağı), değişebilir-değişemez (değişebilirlik) ve durum kontrolümde - kontrolüm dışında (kontrol) biçiminde boyutlar kazanabilmektedir, Alkol bağımlıları için de aynı süreç söz konusudur. Alkolden kurtulma davranışları içsel-dışsal, değişebilir-değişemez nedenlere bağlanabilir ve bağımlı durumu kontrolünde ya da kontrolü dışında algılayabilir. Bu araştırmada yükleme kuramı çerçevesinde alkol bağımlılığından kurtulma davranışlarını örnekleyen maddelerden oluşan AVT ? (Alkolizm Vükleme Tarzı 6nvanteri) geliştirilmiştir. AVT? denetim odağı, değişebilirlik ve kontrol boyutlannı birer alt ölçek olarak içermektedir. ?nvanterin geliştirilmesinin ön çalışmasına 230, araştırmaya ise, 60'ı nüks var, 13â'sı ise nüks yok grubunu oluşturan 196 alkol bağımlısı katılmıştır. AVT6 alkol bağımlılığından kurtulma potansiyelini güvenilir ve geçerli olarak ölçme olanağı vermektedir. Araştırma amacı olarak formüle edilen“nüks öyküsü olmayan bağımlıların flYT? alt ölçeklerinden aldığı puan ortalamaları, nüks öyküsü olanlardan daha yüksek olacaktır”biçimindeki üç denence doğrulanmıştır. flVT?'nin üç alt ölçeğinin birbirinden bağımsız alt ölçekler olduğu saptanmıştır. Böylece kuramın temel boyutları olan denetim odağı, değişebilirlik ve kontrol boyutunun alkol bağımlılarının alkol alma davranışından kurtulma yönündeki potansiyellerinin açıklamasında yararlı olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
ii SUMMflflV According to the attribution theory, human beings use causal explanations to rule out ambiguities in the situations that they face. These causal explanations can be conceptualized as“attributions”. These attributions can be as internal-external (locus of control), unstable-stable (stability) and the situation is under my control-beyond my control (control). The same attribution can be used by alcohol dependents in order to explain their drinking behavior. Stopping the alcohol drinking can be attributed to internal-external, unstable-stable factors and he may perceive his addiction as in his control or beyond his control. In this study a questionnaire, AASI (Alcoholism Attribution Style Inventory) that defines alcoholics addiction behavior according to the attribution theory is developed, AASI includes locus of control unstability and control as subtests. 230 alcohol dependents mere involved for preliminary study of the developing of the questionnaire. 60 alcohol dependent who recurred and 1 36 alcohol dependents did not recur (total number of subjects 1 96) mere Involved in this study. AASI is reliable and valid in measuring the addict's wish to change his drinking behavior.“The addicts tuho didn't recurred should have higher mean scores on AASI subtests than the addicts u/ho recured”hypothesized as the aim of the study is verified. Also three subtests ujere independent from each other. (JUith tiiese results main dimensions of this theory as locus of control, unstability and control confirmed to be used to predict addict's potential to stop their drinking behavior.