Dayanıklılık artırıcı antrenman yapan boksörlere quercetin verilmesinin antioksidan kapasite ve egzersiz performansı üzerine etkileri
Exercise performance and antioxidant capacity of boxers providing quercetin
- Tez No: 411984
- Danışmanlar: PROF. DR. NADİDE NABİL KAMİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma ile dayanıklılık antrenmanı yapan boksörlere Quercetin verilmesinin antioksidan kapasite ve egzersiz performansı üzerine etkileri araştırıldı. Bu çalışmada, boksörler iki gruba ayrıldı, 1. Grup Kontrol Grubu, 2. Grup Quercetin grubu olarak değerlendirildi. Quercetin Grubuna günde bir kez 500 mg Quercetin antrenmandan önce 30 gün süreyle verildi. Çalışmaya başlarken ve 30. günün sonunda, tüm sporculardan kan numuneleri ve performans verileri alındı. Kalp atım sayıları, solunum sayıları ve kan örnekleri sporcuların egzersiz programları tamamlandıktan sonra alındı. Alınan kan örnekleri total antioksidan düzeyi (TAS) ve total oksidan düzeyinde (TOS) meydana gelen değişikliği belirlemek için kullanıldı. Kontrol ve Quercetin Grubu boksörlerin 1. gün solunum sayısı değerleri arasında istatistiksel olarak önemli bir fark görülmezken, 30. günde G Quercetin rubu boksörlerin solunum sayısı değerlerinin Kontrol Grubuna göre istatistiksel olarak arttığı belirlenmiştir. Kontrol ve Quercetin Grubu boksörlerin 1. gün kalp atım sayısı değerleri arasında istatistiksel olarak bir fark belirlenmezken, 30.
Özet (Çeviri)
In this study, effect of quercetin administration on antioxidant capacity and the exercise performance of the boxers that engaged in endurance training were investigated. Boxers are divided into two groups, each to be 10 persons. The first group used as control and the second group received 500 mg Quercetin that evaluated as quercetin group. When starting the study, blood samples and the performance data of all athletes. were taken after completion of exercise. After that, quercetin and the control group created. 500 mg of quercetin were given to quercetin group before exercise for a period of 30 days. Performance data and blood samples were taken from all groups on 1th and 30th day. Heart rate, respiratory rate, body temperature and blood samples were taken from athletes after exercise programs. 500 mg of quercetin preparation were given before each training. Taken blood samples were used to determine the changes that occurred on the total antioxidant status (TAS) and total oxidant status (TOS). There was no statistically significant difference between the Control and Quercetin Group on the respiratory rate of 1 th day. However, it was determined that respiratory rate of boxers of the experimental group statistically increased as compared to the control group on the 30th days.