Solunum kaslarına yönelik ısınma egzersizlerinin aerobik ve anaerobik güce etkisi
Effect of respiratory warm-up on aerobic and anaerobic power
- Tez No: 411985
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR BOSTANCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Bu çalışmada solunum kaslarına yönelik ısınma egzersizlerinin aerobik ve anaerobik güce olan etkisinin araştırılması planlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmamızda erkek elit hokeyciler (n:30, yaş: 20,50±1,98 yıl) kontrol ve deney olmak üzere aerobik (KAE, DAE) ve anaerobik (KAN, DAN) uygulamalarına; başlangıç, kontrol ve deney olmak üzere maksimal inspiratuar basınç (MIP) (başlangıç, KMIP, DMIP) ve maksimal ekspiratuar basınç (MEP) (başlangıç, KMEP, DMEP) uygulamalarına katıldı. Kontrol uygulamalarında sadece genel ısınma yapıldı. Deney uygulamalarında ise genel ısınmaya ilave, %40 MIP şiddetinde 2 kez 30 nefeslik solunum kası ısınma egzersizi yapıldı. Aerobik güç ergospirometre ile, anaerobik güç Wingate bisikleti ile ölçüldü. Parametreler arasında ilişkinin belirlenmesi için Pearson korelasyonu ve uygulamalar arasındaki farkın analizi için tekrarlı ölçümlerde tek yönlü varyans analizi, Bonferroni düzeltme testi ve bağımlı t-testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Aim of this study was investigate to effect of respiratory warm-up exercises on aerobic and anaerobic power. Material and Method: Male elite hockey players (n:30, age:20.50±1.98 year) participated in aerobic (CAE, EAE) and anaerobic (CAN, EAN) trials as control and experimental, and participated in maximal inspiratory pressure (initial, CMIP, EMIP) and maximal expiratory pressure (initial, CMEP, EMEP) trials as initial, control and experimental in this study. General warm-up was used solely in control trials. In addition to general warm-up, respiratory warm-up that had twice with 30 breaths of %40 intensity of MIP was performed in experimental trials. Aerobik power was measured via ergospyrometer; anaerobic power was measured via Wingate bike. Pearson correlation was used to determine relation among parameters, and paired samples t-test, repeated measures one way ANOVA and Bonferronni tests were used for analysis of trials.