Karate kumite sporcularında solunum kası antrenmanının fizyolojik (solunum) parametrelere etkisi
The effect of respiratory muscle trainnig on physiological (respiratory) parameters of karate kumite athletes
  1. Tez No: 414898
  2. Yazar: GÖKÇE AKGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADİL DENİZ DURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Solunum kaslarını kuvvetlendirmeye yönelik yapılan antrenman inspirasyon gücünü artırarak oksijenin akciğerlere daha etkin ulaşımını sağlayacağı düşünülmektedir. Solunum kaslarının gelişmesiyle bu kasların enerji kullanımındaki rolü azalacağı için total enerji kapasitesinde etkilediği alan azalacaktır. Bu çalışmada karate sporcularına uygulanan solunum kası antrenmanının solunum parametrelerine etkisinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Çalışmada 6 sporcu antrenman grubunu, 6 sporcu kontrol grubunu oluşturmuştur. Birinci gruba, rutin antrenmanlarına ek olarak solunum kası antrenmanı uygulanmıştır. Solunum kası antrenmanında, solunum kaslarını geliştirici destek maskesi kullanılmış, ısınma-soğuma egzersizlerinde kullanılmamıştır. Sporcuların kulüplerinde 1., 2. haftalar 10 saniyelik, 3-5. haftalar 10-20 saniyelik, 6-8. haftalar 30 saniyelik egzersiz setleri uygulanmıştır. Antrenman döneminden önce ve sonra solunum fonksiyon testleri spirometre ile ölçülmüş ve non-parametrik istatistik analizler uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Strengthening training of the respiratory muscles increase the inspiration rate and efficiency of the oxygen uptake.The development of the respiratory muscles will reduce the expenditure of energy that is used by respiratory muscles.Therefore, it affects the total energy capacity of the field will be reduced.The aim of the study is to determine the effects of respiratory muscle training on respiratory parameters of karate athletes.In this study,12 volunteers are divided in to two groups.First group (n=6),performed respiratory muscle training in addition to routine trainings.Respiratory muscle training support mask is used by the volunteers in the first group while it is not used during warm up/cooling periods.Trainings were performed with a period of 8 weeks,3 days in a week.The duration of each repetition is set to 10 seconds for the 1st and 2nd week,while it is 30s for 6th-8th weeks.Respiratory function tests were measured using a spirometer before and after the training period and several non-parametric statistical tests were performed.After the respiratory muscle training period,TV values %23,37 and MVV values were found to have a significant increment %9,83 when compared with the pre-measurements.For the control group, no significant differences were observed for pre-post TV and MVV values.It has been observed that Tidal Volume(TV) and maximal voluntary ventialation (MVV) parameters did not differ in the pre-training measurements of the two groups.Respiratory muscle fatigue has an influence on the deep breathing which is extremely important for the performance for gaining the points in karate kumite sports.The deep breathing capacity can be measured with MVV.