Obezitenin astımlı çocuklarda havayolu ve sistemik enflamasyon üzerine etkileri
Effects of obesity on airway and systemic inflammation on asthmatic children
  1. Tez No: 411994
  2. Yazar: EMİNE VEZİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN NACİ KOCABAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Çocuk Sağlığı ve Has. Hematoloji Onkoloji Eğt. Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Giriş: Astım ve obezite, çocukluk çağında sıklığı giderek artan, birbirleriyle ilişkili oldukları düşünülen hastalıklardır. Çalışmamızda astımlı çocuklarda obezitenin havayolu ve sistemik enflamasyon üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmaya 45 non-obez astımlı, 46 obez astımlı, 26 obez kontrol ve 29 non-obez kontrol olmak üzere toplam 146 hasta alındı. Periferik kan eozinofil ve nötrofil dağılımına, serum CRP, C3, C4, AKŞ, açlık insülin, TG, HDL, D vitamini değerlerine bakıldı. Olgulara solunum havasında nitrik oksit ölçümü, solunum fonksiyon testi, balgam uyarımı işlemi yapıldı. Gruplar, havayolu enflamasyonu, sistemik enflamasyon ve solunum fonksiyon testleri açısından ve D vitamini değerleri açısından karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Bacground: Asthma and obesity are conditions whose prevelans increase gradually in childhood and which are considered to be interrelated. The aim of this study is to examine effects of obesity on airway and systemic inflammation on asthmatic children. Material methods: Forty five non-obese asthmatic, 46 obese asthmatic, 26 obese control and 29 non-obese control patients have been included in the study. Distrubition of periferic blood and serum CRP, C3, C4, fasting blood glucose, fasting insüline, TG, HDL, vitamin D levels have been evaluated. Measurement of FeNO, pulmonary function test and sputum induction have been conducted. Groups have been compared according to airway and systemic inflammation, pulmonary function test and vitamin D levels.