Kronik ürtikerli çocuk hastaların klinik ve etiyolojik olarak değerlendirilmesi
Evaluation of clinical characteristics and etiology of children with chronic urticaria
- Tez No: 411995
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN NACİ KOCABAŞ
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Çocuk Sağlığı ve Has. Hematoloji Onkoloji Eğt. Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Allerjisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Giriş: Ürtiker, deride aniden gelişen, kaşıntılı, geçici plak ve/veya anjioödem ile karakterize heterojen bir grup hastalıktır. Ürtiker geniş bir klinik spektrum gösterir. Semptomların hemen her gün altı haftadan uzun sürmesi kronik ürtiker (KÜ) olarak tanımlanır. Çocukluk çağında kronik ürtikerin klinik özellikleri ve etiyolojileri ile ilgili çalışmalar az sayıdadır. Yöntem: Son dört yıl içinde (2010-2014) 18 yaş altındaki kliniğimizde kronik ürtiker tanısıyla izlenen hastalar retrospektif olarak değerlendirildi. Hastalarının sosyodemografik özellikleri, kişisel ve ailesel alerjik/otoimmün hastalık öyküsü, hastalığın süresi, eşlik eden semptomlar, fizik muayene bulguları ve etiyolojiye yönelik yapılan tetkikler yönünden hastane kayıtları incelendi. Bulgular: Değerlendirmeye alınan 187hastanın, 112'sinde (%59,9) kronik spontan ürtiker, 72'sinde (%38,5) fiziksel ürtiker (% 29,4'nde semptomatik dermografizm, %8,0'inde soğuk ürtiker, %1,0'nde solar ürtiker) ve üçünde (%1,6) diğer ürtiker tipleri (%1,0 kolinerjik ürtiker ve %0,5'inde akuajenik ürtiker) mevcuttu. Hastaların 74'ü (%39,6) erkek olup yaş ortalaması 10,0 ±4,5 yıldı. Hastaların 78'inde (%41,7) eşlik eden anjioödem vardı. Hastaların 23'ünde (%12,3) astım, 25'inde (%13,4) rinit, sekizinde (%4,3) egzama, üçünde (%1,6) besin alerjisi vardı. Kronik spontan ürtikerli hastaların etiyolojiye yönelik yapılan değerlendirmelerinde %32,7 üre nefes testi pozitifliği, %9,7 deri prik testinde duyarlılık,%6,6 tiroid otoantikor pozitifliği, %3,6 anti-nükleer antikor pozitifliği, %6,3 parazitoz saptandı. Kronik spontan ürtikeri olan 81 hastaya OSDT yapıldı ve 43 hastada (%53,0) pozitiflik saptandı. OSDT pozitif ve negatif gruplar arasında klinik ve laboratuvar bulguları (yaş, cinsiyet, semptom süresi, anjioödem, akut faz reaktanları, otoantikorlar, üre nefes testi ve deri prik testinde alerjik duyarlanma) açısından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Sonuç: Çocukluk çağında görülen kronik ürtikerli hastaların büyük bölümünü kronik spontan ürtikerli hastalar oluşturmaktadır. Bu hastaların yarısında otolog serum deri testi ile otoimmünite saptanmaktadır. Bunun yanı sıra fiziksel ürtiker özelikle semptomatik dermografizm çocukluklarda sık görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Background: Urticaria is a heterogeneous group of disorders characterized by the sudden development of pruritic transient dermal wheals and/or angioedema. Urticaria shows wide spectrum of clinical situation. Chronic urticaria (CU) is described as daily or almost daily exhibition of symptoms lasting for more than 6 weeks. There is a little information about the clinical characteristics and etiology of CU in children. Methods: All children aged ≤18 years, diagnosed with CU during a 4-year period (2010-2014) were analyzed retrospectively. The medical record of the CU patients were evaluated for sociodemographic characteristics of the patients, the personal and family history of allergy/autoimmune disease, duration of disease, accompanying clinical symptoms, physical findings and laboratory investigations. Results: Among the 187 study patients 112 (59.9%) had chronic spontaneous urticaria (CSU), 72 (38.5%)physical urticaria (29.4% symptomatic dermographism, 8.0% cold urticaria, 1.0% solar urticaria) and 3 (1.6%) other urticaria types (1.0% cholinergic urticaria and 0.5% aquagenic urticaria). Seventy four (39.6%) patients were male and the mean age was 10,0 ±4,5 years. Seventy eight children (41.7%) had CU with angioedema. The frequencies of asthma, rhinitis, atopic eczema and food allergy were, 12.3%, 13.4%, 4.3% and 1.6%, respectively. In CSU patients 32.7% were positive for urea breath test and 9.7% had skin prick test sensitivity, 6.6% had thyroid autoantibody, 3.6% had anti-nuclear antibody, 6.3% had parasites in the stool. Autologous serum skin test (ASST)was positive in 43 (53.0%) of 81 patients with chronic spontaneous urticaria. There were no differences in clinical or laboratory parameters (age, gender, symptom duration, angioedema, acute phase reactants, autoantibodies, urea breath test and skin prick test,) between patients with positive and negative ASST. Conclusion: Chronic spontaneous urticaria is constituted majority of patients with chronic urticarial in childhood. Autoimmunity is determined with ASSTin half of these patients. In addition, symptomatic dermographismis the most common physical urticarial in childhood.