Obez ve nonobez hipertansif ve normotansif kadın hastalarda plazma osteopontin seviyesi ve aterosklerozla ilişkisi
Plasma osteopontin levels of hypertensive and normotensive women who are obese and nonobese and its relation with atherosclerosis
- Tez No: 412011
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL GÜRSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Ateroskleroz, koroner arter hastalığı ve inme gibi iskemik hastalıklara yol açaraken en sık ölüm sebepleri arasında yer almaktadır. Osteopontinin, insan aterosklerotik plaklarından sentezlendiği ve aterosklerozun ciddiyeti ile pozitif ilişkili olduğu düşünülmektedir. Çalışmamızda, ateroskleroz için risk faktörü taşıyan kadın hastalarda plazma osteopontin düzeyi ile ateroskleroz arasındaki ilişkiyi araştırdık. Hastalar ve Yöntem: Çalışmamıza yaşları benzer olan 23 obez-hipertansif, 22 obez-normotansif, 20 nonobez-hipertansif 65 kadın hasta ve 22 nonobez-normotansif kadın kontrol grubu aldık. Çalışmaya gebeler, antihipertansif dışı sürekli ilaç kullananlar, diyabeti ya da bozulmuş glukoz toleransı, hipertansiyon dışı kronik hastalığı, enfeksiyon hastalığı, koroner arter hastalığı olanlar dahil edilmedi. Vücut kitle indeksleri, yüzde yağ oranları, bel çevreleri hesaplandı. Kan basıncı değerleri ölçüldü. Plazma açlık ve tokluk kan şekerleri, açlık ve tokluk insülinleri, lipid profilleri, homosistein, hsCRP, lipoprotein a, fibrinojen, ürik asit ve osteopontin düzeyleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
Purpose: Atherosclerosis can cause ischemic diseases like coronary artery disease and stroke, and is one of the most common cause of death. It is believed that, osteopontin is synthetized from atherosclerotic plates and has positive relation with severity of atherosclerosis. We investigate the relationship between the osteopontin and atherosclerosis in female patients with risc of atherosclerosis. Patients and Methods: We investigated 23 obese-hypertensive, 22 obese-normotensive, 20 nonobese-hypertensive and 22 nonobese-normotensive (control) patients with similar ages. Pregnants, continuous drug users except antihypertensives, patients with diabetes or impaired glucose tolerance, chronic diseases except hypertension, infection and coronary artery disease are excluded from study. Body mass indexes, fat percentages and waist circumferences are calculated. Blood pressures are measured. Fasting and postprandial blood glucose and insulin levels, lipid profiles, homocysteine, hsCRP, lipoproteain-a, fibrinogen, uric acid and osteopontin levels are determined.