Sarkoidozlu hastaların izleminde inflamatuar belirteçlerin önemi
The importance of inflamatory markers in pati̇ents with sarcoidosis
  1. Tez No: 412010
  2. Yazar: SİNEM GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP FERHAN ÖZŞEKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Kalp Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Sarkoidoz tanısından sonra hastalığın seyri bilinmediği için hastaların aktivite durumları ve hangi hastada fibrozise gidiş olacağı ve buna bağlı olarak solunum fonksiyonlarının bozulacağı da belli değildir. Sarkoidozda aktivite klinik, radyolojik ve fizyolojik değişikliklerin devam etmesi durumudur. Birçok sistemi tutan bu hastalıkta hastalığın aktivitesi, klinik takipte tutulan organların tedavi kararını vermede, bu tedavinin şekli ve süresinde önemlidir. Günümüzde hastalığın aktivitesi ve şiddetini saptamada klinik, radyolojik ve fizyolojik parametreler kullanılırken, bunlarla uyumlu bir serum belirteci arama araştırmaları da gündemdir. Çalışmamızda ACE, ADA, T-IgE, CRP, SAA ve sIL2R'nin Sarkoidozda aktivite kriteri olarak yerini ve bu kriterlerin birbirleri ile olan ilişkilerini araştırmayı amaçladık. Çalışmamıza Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs 3 Kliniği'nde sarkoidoz tanısı ile takip edilmekte olan 210 olgudan Mayıs 2007 – Ekim 2007 tarihleri arasında kontrole gelen 48 olgu alınmıştır. Hastalar klinik, fizyolojik ve radyolojik durumları göz önüne alınarak aktif ve inaktif olmak üzere 2 gruba ayrılmışlardır. Olgularımızın; K/E: 39/9 olup yaş ortalaması 44,29 idi. 37 olgu aktif, 11 olgu inaktif olarak sınıflandırıldı. Kontrol grubu olarak sağlıklı, sigara içmeyen bireyler çalışmaya alındı. Çalışmamızda serum ACE, ADA, IL2R ve SAA değerleri sarkoidozlu olgularda yüksek, IgE düşük saptanırken olgular aktif ve inaktif diye gruplandırıldığında SAA aktif olgularda, IL2R ise ekstrapulmoner tutulumu olan olgularda daha yüksek olarak bulundu. Sonuç olarak, sarkoidozda çeşitli sitokinler, bunların reseptörleri ve gen poliformizmi aktivitenin belirteci veya prognostik faktör olarak araştırılmıştır. Bunların az bir kısmı klinik pratik için önerilmektedir. Çalışmamızın sonuçları dikkate alındığında biz de aktivite belirteci olarak SAA'nın, ekstrapulmoner organ tutulumu araştırılmasında IL2R düzeyi ölçümünün faydalı olacağı kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Activity status of the patient for the course of the disease are unknown and will be going after the diagnosis of sarcoidosis patients with fibrosis and it is unclear at what consequent deterioration of respiratory function. Activity in sarcoidosis clinical, radiological and physiological changes of the situation to continue. Disease activity in this disorder that affects many systems, to decide on the treatment of the structures involved in the clinical follow-up is important in the shape and duration of the treatment. Nowadays the detection of clinical disease activity and severity, radiological and physiological parameters when using a serum markers consistent with such research agenda calls. In our study, ACE, ADA, T-IgE, CRP, SAA and sıl2r'n the location of the activity in sarcoidosis criteria and these criteria, we aimed to investigate the relationship with each other. In our study, Chest Diseases and Thoracic Surgery Training and Research Hospital Breast Clinic from May 3 210 patients with the diagnosis of sarcoidosis is followed by 2007 - has taken control of 48 cases between October 2007. Patient clinic, taking into account the physiological and radiological status of active and inactive are divided into two groups, namely. our cases; F / M: 39/9 and the mean age was 44.29. 37 active cases, 11 cases were classified as inactive. The control group consisted of healthy individuals were enrolled in non-smokers. In our study, serum ACE, ADA, IL2 and SAE values ​​sarcoidosis higher in cases when IgE low-detected cases of active and inactive he grouped in LAA cases, the IL2 is extrapulmonary was significantly higher in patients with involvement. Consequently, various cytokines, in sarcoidosis, and their receptors have been investigated as gene polymorphisms have activity marker or prognostic factors. A small part of them is recommended for clinical practice. Given the results of our study of the SAA, we as activity markers, we believe it would be useful in the investigation of IL2 level measurement extrapulmonary organ involvement.